"Alfa romeo" - stogodišnjak i dalje vozi

Bez autora
Jun 29 2010

“Prvih 100 godina” poruka je kojom su najverniji “alfisti” proslavili 100. rođendan slavnog proizvođača osnovanog 24. juna 1910. u Milanu. Istorija “Alfa romea”, međutim, počinje četiri godine ranije, u Napulju, gde je Francuz Aleksandar Darak zajedno sa italijanskim investitorima pokrenuo kompaniju “Anónima Societa Italiana Darracq”. Ambiciozni Darak je sedište iz Napulja preselio u predgrađe Milana, a firmu je 1909. prodao aristokrati Ugu Steli. Konačno kompletna u rukama Italijana, “Anónima Societa Italiana Darracq” se transformisala u “Anonima Lombarda Fabbrica automobili”, odnosno kraće A.L.F.A. Prvi model, predstavljen 1910, nazvan je “alfa 24 HP” sa četvorocilindričnim motorom od 4.028 kubika koji je razvijao, kao što ime kaže, 24 KS. Iza debitantskog automobila je stajao Đuzepe Merosi, a “alfa 24 HP” je 1911. godine u trci izdržljivosti “Targa Florio”, koja se vozila na planinskim putevima u blizini Palerma. Neposredno pred Prvi svetski rat, “Alfa”je izbacila trkački GP1914 sa dvostrukom bregastom osovinom u glavi motora, četiri ventila po cilindru i čak 88 KS.

"Alfa romeo" - stogodišnjak i dalje vozi“Prvih 100 godina” poruka je kojom su najverniji “alfisti” proslavili 100. rođendan slavnog proizvođača osnovanog 24. juna 1910. u Milanu.

Istorija “Alfa romea”, međutim, počinje četiri godine ranije, u Napulju, gde je Francuz Aleksandar Darak zajedno sa italijanskim investitorima pokrenuo kompaniju “Anónima Societa Italiana Darracq”.

Ambiciozni Darak je sedište iz Napulja preselio u predgrađe Milana, a firmu je 1909. prodao aristokrati Ugu Steli. Konačno kompletna u rukama Italijana, “Anónima Societa Italiana Darracq” se transformisala u “Anonima Lombarda Fabbrica automobili”, odnosno kraće A.L.F.A.

Prvi model, predstavljen 1910, nazvan je “alfa 24 HP” sa četvorocilindričnim motorom od 4.028 kubika koji je razvijao, kao što ime kaže, 24 KS. Iza debitantskog automobila je stajao Đuzepe Merosi, a “alfa 24 HP” je 1911. godine u trci izdržljivosti “Targa Florio”, koja se vozila na planinskim putevima u blizini Palerma.

Neposredno pred Prvi svetski rat, “Alfa”je izbacila trkački GP1914 sa dvostrukom bregastom osovinom u glavi motora, četiri ventila po cilindru i čak 88 KS. Rat je usporio razvoj “Alfe”, ali je avgusta 1915. doveo do “braka” s napolitanskim biznismenom Nikolom Romeom, piše "Blic".

U početku, gospodin Romeo je novac ulagao u proizvodnju municije i avionskih motora, da bi se automobili okrenuo tek 1919. kada je shvatio da u fabrici ima dovoljno delova da završi 105 vozila. Svestan potencijalno ogromne zarade, promenio je ime kompanije u “Alfa romeo”, a 1920. je izložio prvi automobil sa novim znakom - “torpedo 20-30 HP”.

“Alfa Romeo”je dvadesetih godina nastavila da proizvodi solidne sportske, ali i ulične automobile, a brigu o dizajnu preuzeo je Vitario Jano, koji je 1923. isteran iz “Fijata”. Jana je u “Alfu” doveo Enco Ferari, koji je kasnije osnovao svoju kompaniju “Skuderiju Ferari”.

Iznenada, 1928. godine Nikolo Romeo je napustio “Alfu Romeo” koja je bankrotirala. Slavno automobilsko ime spasila je italijanska vlada, a “Alfa romeo” je postala instrument u rukama diktatora Benita Musolinija.

Posle Drugog svetskog rata i razaranja fabrike u Milanu, dugo se čekalo na povratak “Alfe romeo”, koja je tek 1954. godine predstavila seriju “đulijeta”. Uspeh je bio trenutan, najviše zahvaljujući “twin cam” motorima, koji su zadržani sve do 1995.

Vozači tima “Alfa romeo” Đuzepe Farina i Huan Manuel Fanđo osvojili su prva dva šampionata Formule 1, 1950. i 1951. godine s modelom “158 alfeta”. Nedostatak “zdravog” novca doveo je do prodaje “Fijatu”, koja je 1986. godine postala vlasnik “Alfa romea”.

“Fijat” je iskoristio sportski duh “Alfa romea” za predstavljanje modela poput 33, 75, 147, 155 i 164. Trenutno, prve zvezde italijanskog brenda su nova generacija “đulijete”, supersportski “8C kompeticione” i gradski automobil “mito”.

“Alfini” automobili su bili i glavni glumci u velikim filmskim hitovima poput “Diplomca” iz 1967, gde se pored Dastina Hofmana pojavljuje “alfa spajder”

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik