Do nafte s novom opremom

Bez autora
Aug 03 2010

Od početka ove godine na našem tržištu nalazi se ruska kompanija „Borec”. Ona je donela znatne promene u eksploataciji domaće nafte, pre svega u primeni novih tehnologija. Osnovana je i nova firma sa sedištem u Zrenjaninu. Ovde je osnovana ispostava velike ruske kompanije koja se bavi servisiranjem opreme za eksploataciju nafte. Ona u ovoj delatnosti spada među pet vodećih u svetu. Osim što u Rusiji trenutno pokriva oko 16.000 bušotina, odnosno četvrtinu njihove ukupne proizvodnje, „Borec” je dospeo na tržište Kanade, Venecuele, Brazila, Egipta, Libije, Kine, a najvećim podvigom se smatra proboj na tržište SAD gde se kompanija uspešno širi. U Srbiju su došli u saradnji sa NIS „Naftagasom” i ovde se planira formiranje servisnog centra kakvih u Rusiji, za sada, ima sedam. Nije cilj samo postavljanje opreme nego i njen remont, testiranje i kompletno servisiranje...

Do nafte s novom opremomOd početka ove godine na našem tržištu nalazi se ruska kompanija „Borec”. Ona je donela znatne promene u eksploataciji domaće nafte, pre svega u primeni novih tehnologija. Osnovana je i nova firma sa sedištem u Zrenjaninu.

Direktor novog preduzeća „Borec servis Srbija” Fedor Vladimirovič Kormakov kaže da je ovde osnovana ispostava velike ruske kompanije koja se bavi servisiranjem opreme za eksploataciju nafte. Ona u ovoj delatnosti spada među pet vodećih u svetu. Osim što u Rusiji trenutno pokriva oko 16.000 bušotina, odnosno četvrtinu njihove ukupne proizvodnje, „Borec” je dospeo na tržište Kanade, Venecuele, Brazila, Egipta, Libije, Kine, a najvećim podvigom se smatra proboj na tržište SAD gde se kompanija uspešno širi.

– U Srbiju smo došli u saradnji sa NIS „Naftagasom” i ovde se planira formiranje servisnog centra kakvih u Rusiji, za sada, ima sedam. Nije cilj samo postavljanje opreme nego i njen remont, testiranje i kompletno servisiranje – kaže direktor Kormakov.

Prema njegovim rečima prva nova oprema postavljena je u februaru, do sada je opremljeno 27, a do kraja godine 53 bušotine. To znači da će se, u prvoj etapi razvoja na ovom prostoru, koja se planira na tri godine, ići do oko stotinu bušotina, što podrazumeva i zapošljavanje više od stotinu radnika. Na početku poslove vode ruski stručnjaci, ali sa intenzivnim angažovanjem naših koji najpre odlaze na obuku i usavršavanje u Rusiju. Sa grupom radnika to je već učinjeno. Konačan broj radnika zavisi od širenja kompanije na ovom prostoru u smislu prisustva na novim bušotinama. Nije isključeno ni širenje na Srbiji susedne zemlje.

Menadžeri kompanije kažu da se, bez obzira na veliku konkurenciju u branši, „Borec” nametnuo na svetskom tržištu kvalitetom i modernom tehnologijom, a o tome poseduju sertifikate najpoznatijih svetskih firmi.

U Vojvodini sada rade na području Elemira, Melenaca, Kikinde i Kanjiže.

Priliku da se oproba u novom poslu dobio je rudarski inženjer Mirko Milošević zaposlen u NIS „Naftagasu” na poslovima nadzora. On je od početka uključen u projekat programiranja, konstruisanja i instaliranja pomenute opreme zajedno sa inžinjerima iz Rusije.

– „Borec” je multinacionalna kompanija koja s bavi prodajom, iznajmljivanjem i proizvodnjom takozvane ESP opreme. Ona se bazira na primeni potapajućih električnih pumpi koje se u svetu sve više koriste zbog uštede energije i kompjuterskog sistema upravljanja. U odabiranju kadrova firma uzima princip obuke domaćih stručnjaka po unapred predviđenoj proceduri. Radnici prvo prolaze sistem eliminacije tako što imaju šansu da se u prvom krugu obuke najbolji plasiraju na obuku u Rusiji , a onda slede i daljnja usavršavanja.

Za sada je svoje mesto pod krovom ove firme našlo sedam Zrenjaninaca, a u planu je povećanje zaposlenih. Ako se zna da „Borec” koristi veći broj naših lokalnih firmi kao podizvođače svojih radova, korist za obe strane je obostrana – kaže Milošević naglašavajući da je tendencija da se naše firme uključe i na druga tržišta gde je kompanija „Borec” već prisutna.

Milan Ognjenović, takođe inženjer naftnog rudarstva, direktor zrenjaninskog pogona „Održavanje u Naftagasu”, preduzeću koje je sastavni deo NIS-a, a bavi se istraživanjem i proizvodnjom nafte i gasa, kaže da dolazak „Boreca” ne predstavlja konkurenciju jer on donosi sa sobom nove tehnologiji i metode eksploatacije nafte. Do sada NIS nije koristio ESP opremu za dobijanje veće količine nafte, a sada je to omogućeno i u domaćim bušotinama. Već na početku smo shvatili da je reč o visokoprofesionalnoj kompaniji, koja je veoma brzo uspela da instalira svoje kapacitete i uključi domaću radnu snagu.

„Borec” donosi novu tehnologiju i moja predviđanja su da su oni odabrali Zrenjanin, odnosno našu zemlju kako bi odavde razvijali svoj posao u celom regionu. Njihovo prisustvo je za nas veoma važno jer imaju veliko iskustvo i kod nas, pa pored povećanja i pojeftinjenja proizvodnje, ono znači i početak razvoja ove grane privrede – kaže Ognjenović.

On naglašava da je Blok naftnih servisa, koji deluje pri „Naftagasu”, a kome pripada i njegov pogon „Održavanje” veoma angažovan i u Turkmenistanu, a pre mesec dana formirana je filijala i u Sibiru. – Naš cilj je da oformimo bazni centar u Turkmenistanu, nešto slično kao što je to u Srbiji uradio „Borec” i da širimo posao na sve zemlje Kaspijskog regiona – Kazahstan, Uzbekistan, Azerbejdžan... – ističe Ognjenović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik