Drvna industrija ostvarila prvi suficit

Bez autora
Jun 28 2010

U prva četiri meseca ove godine Srbija je u spoljnotrgovinskoj razmeni proizvoda od drveta ostvarila suficit od 19,5 miliona dolara. Ovo je prvi put u poslednjih nekoliko godina da Srbija više izveze nego uveze. U tom periodu ukupna spoljnotrgovinska razmena iznosila je oko 90 miliona dolara. 2009. godine je spoljnotrgovinska razmena iznosila 273 miliona dolara, ali je zabeležen deficit od 27 miliona dolara. Problem Srbije je što nema dovoljno trupaca, jer oni čine svega oko 40 odsto, dok oko 60 odsto ide na ogrevno i celulozno drvo. Problem je i loša osposobljenost kadrova nakon završenog školovanja, kao i zaostala tehnologija jer su neke mašine još iz 1936. godine. Neophodno je doneti Strategiju razvoja drvne industrije, kako bi se pospešio izvoz i ukidanje carina na uvoz opreme koje nema u Srbiji. Razvoj drvne industrije koči i nedostatak preduzetničke aktivnosti, to što država još uvek nije servis građana, i što nije završena privatizacija.

Drvna industrija ostvarila prvi suficitU prva četiri meseca ove godine Srbija je u spoljnotrgovinskoj razmeni proizvoda od drveta ostvarila suficit od 19,5 miliona dolara.

Ovo je prvi put u poslednjih nekoliko godina da Srbija više izveze nego uveze, saopšteno je danas na skupu u Privrednoj komori Srbije.

Predstavnik Privredne komore Rašo Milić je kazao da je u tom periodu ukupna spoljnotrgovinska razmena iznosila oko 90 miliona dolara.

Kako je rekao, 2009. godine je spoljnotrgovinska razmena iznosila 273 miliona dolara, ali je zabeležen deficit od 27 miliona dolara.

On je na skupu sa italijanskim privrednicima ukazao da je problem Srbije što nema dovoljno trupaca, jer oni čine svega oko 40 odsto, dok oko 60 odsto ide na ogrevno i celulozno drvo.

Problem je, kako je dodao, i loša osposobljenost kadrova nakon završenog školovanja, kao i zaostala tehnologija jer su neke mašine još iz 1936. godine.

Ukazao je da je neophodno doneti Strategiju razvoja drvne industrije, kako bi se pospešio izvoz i ukidanje carina na uvoz opreme koje nema u Srbiji.

"Razvoj drvne industrije koči i nedostatak preduzetničke aktivnosti, to što država još uvek nije servis građana, i što nije završena privatizacija", kazao je Milić.

Kako je saopšteno na skupu, potrebno je unaprediti saradnju između Srbije i italijanskog regiona Udine.

Drvna industrija je u tom delu Italije jedna od osnovnih privrednih grana, a posebno su poznati po dizajnu nameštaja.

U Srbiji je 2,2 miliona hektara pod šumama, što je oko 29 odsto teritorije. Kako je saopšteno u Privrednoj komori, to je nedovoljno jer ima mogućnosti da se pošumi još milion hektara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik