Slovenačka Maksim grupa pokrenuće krajem avgusta novoizgrađeno postrojenje Metal-cinkare u Inđiji, u koje je investirano oko 21 milion evra. Krajem avgusta biće pokrenute peći za topljenje cinka, a nekoliko dana kasnije počeće i proces toplog cinkovanja. U Inđiji će biti izgrađena cinkara sa najvećim i najnovijim tehnološkim linijama u jugoistočnoj Evropi i ujedno najveća cinkara na Balkanu, u kojoj će biti otvoreno oko 50 radnih mesta. Cinkara u Inđiji biće drugo preduzeće Metal-cinkare u Srbiji, pošto je grupa Maksim u stopostotnom vlasništvu i cinkare u Ćupriji, što je i opredelilo slovenačku kompaniju da proširi poslovanje u Srbiji. Iz Maksim grupe su ranije saopštili da poseduju sve neophodne međunarodne standarde u oblasti metalske industrije, što podrazumeva i odgovoran odnos prema životnoj sredini, budući da se proces proizvodnje u cinkari odvija u zatvorenom ciklusu i nema štetnih emisija nusproizvoda...
Slovenačka Maksim grupa pokrenuće krajem avgusta novoizgrađeno postrojenje Metal-cinkare u Inđiji, u koje je investirano oko 21 milion evra, saopštila je danas ta kompanija iz Celja.
Kako se navodi, krajem avgusta biće pokrenute peći za topljenje cinka, a nekoliko dana kasnije počeće i proces toplog cinkovanja.
U Inđiji će biti izgrađena cinkara sa najvećim i najnovijim tehnološkim linijama u jugoistočnoj Evropi i ujedno najveća cinkara na Balkanu, u kojoj će biti otvoreno oko 50 radnih mesta.
Cinkara u Inđiji biće drugo preduzeće Metal-cinkare u Srbiji, pošto je grupa Maksim u stopostotnom vlasništvu i cinkare u Ćupriji, što je i opredelilo slovenačku kompaniju da proširi poslovanje u Srbiji.
Iz Maksim grupe su ranije saopštili da poseduju sve neophodne međunarodne standarde u oblasti metalske industrije, što podrazumeva i odgovoran odnos prema životnoj sredini, budući da se proces proizvodnje u cinkari odvija u zatvorenom ciklusu i nema štetnih emisija nusproizvoda.
To znači da će 88 odsto otpada u Metal-cinkari u Inđiji moći da se reciklira, a preostalim otpadom će upravljati osobe koje ovlasti Ministarstvo za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Srbije, dok otpadnih voda u ovom pogonu neće ni biti.
Maksim grupa je osnovana 1990, bavi se antikorozivnom zaštitom, toplim cinkovanjem, razvojem, konstruisanjem i proizvodnjom specijalnih transportnih kontejnera i proizvoda namenjenih skladištenju hemikalija i sakupljanju otpada.
Pocinkovalnica u Celju jedina je cinkara u Sloveniji i u potpunosti pokriva potrebe slovenačkog tržišta za zaštitom čeličnih konstrukcija toplim cinkovanjem.
Direktor Metal-cinkare u Inđiji Simon Bastl rekao je da se broj zaposlenih u cinkari u Celji neće povećavati, dok bi u Srbiji trebalo približno da se udvostruči.
"U svojoj razvojnoj strategiji do 2015. godine planiramo važne investicije, između ostalog i na srpskom tržištu", najavio je Bastl.