Od stečaja - pola milijarde

Bez autora
Aug 03 2010

U nadležnosti Centra za stečaj Agencije za privatizaciju trenutno je 458 preduzeća, čiji poverioci čekaju naplatu potraživanja. Imovina posrnulih preduzeća, međutim, ne nalazi lako kupca. Od početka godine do sada ponuđeno je 176 paketa, a uspešno je prodato - 90. Naplaćeno je ukupno 495,2 miliona dinara. Kao uspešne prodaje u Agenciji za privatizaciju ističu "Goša Foping" iz Smederevske Palanke, deo "Jes Jugoeksport sistema" iz Beograda, "Inkol" iz Leskovca, "Lipu" iz Šida i jagodinski "Jugoprevoz". Skoro je podjednako dugačak spisak onih za koje niko nije bio zainteresovan - 86. Među njima su "Merkur" iz Apatina, "Krušik" Fabrika mašina i opreme, PIK Niš, "Polet" iz Belušića, "Krupanjka" iz Krupnja i Fabrika šećera iz Kovina. Sreće nisu imale ni firme sa objektima na atraktivnim lokacijama. Kako objašnjavaju u Agenciji za privatizaciju - vreme potražnje za kvadratima je prošlo. Investitorima su sada interesantni infrastrukturno opremljene lokacije za proizvodnju....

Od stečaja - pola milijardeU nadležnosti Centra za stečaj Agencije za privatizaciju trenutno je 458 preduzeća, čiji poverioci čekaju naplatu potraživanja. Imovina posrnulih preduzeća, međutim, ne nalazi lako kupca. Od početka godine do sada ponuđeno je 176 paketa, a uspešno je prodato - 90. Naplaćeno je ukupno 495,2 miliona dinara.

Kao uspešne prodaje u Agenciji za privatizaciju ističu "Goša Foping" iz Smederevske Palanke, deo "Jes Jugoeksport sistema" iz Beograda, "Inkol" iz Leskovca, "Lipu" iz Šida i jagodinski "Jugoprevoz".

Skoro je podjednako dugačak spisak onih za koje niko nije bio zainteresovan - 86. Među njima su "Merkur" iz Apatina, "Krušik" Fabrika mašina i opreme, PIK Niš, "Polet" iz Belušića, "Krupanjka" iz Krupnja i Fabrika šećera iz Kovina.

Sreće nisu imale ni firme sa objektima na atraktivnim lokacijama. Kako objašnjavaju u Agenciji za privatizaciju - vreme potražnje za kvadratima je prošlo. Investitorima su sada interesantni infrastrukturno opremljene lokacije za proizvodnju.

- Najjednostavnije rečeno, postupak stečaja traje - dok se ne završi - objašnjavaju u Agenciji. - Postupci su opterećeni kompleksnim sudskim sporovima. I to prolongira uspešan završetak. Atraktivne lokacije će se verovatno prodavati kada prođe kriza.

Cena imovine svaki put se nudi po nižoj ceni. Ne sme, međutim, da se spusti na manje od 50 odsto procenjene vrednosti.Naplaćeni novac ide poveriocima.

Da dobre lokacije više ne donose novac dokazao je i slučaj Prve srpske fabrike šećera "Dimitrije Tucović". Cenu od 11,8 milijardi dinara, međutim, niko nije bio spreman da plati. Kompleks "Zlatna obala" u Sutomoru je ponovo na prodaju, a budući valsnik za nju se traži već skoro čitavu deceniju. Kupac nije nađen ni za "Geneks" kulu na Novom Beogradu, niti za zgradu "Rada" u Kosovskoj ulici.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik