Po pola miliona svakom preduzeću koje izvozi

Bez autora
Aug 06 2010

Gradske vlasti namenile su oko 25 miliona dinara za pomoć malim i srednjim preduzećima koja imaju do 150 zaposlenih, i koja svoju robu izvoze. U pitanju je direktna finansijska pomoć za koju će, prema prvim procenama, moći da konkuriše oko 60 ovakvih firmi. Namera Grada je da pomogne Narodnoj banci Srbije i Ministrastvu finansija kako bi se očuvala domaća valuta, a samim tim i gradski bužet ali i standard Beograđana. U pitanju je finansijska pomoć za izvoz, namenjena malim i srednjim preduzećima u kojima je do 150 zaposlenih. Prema našim podacima u glavnom gradu je oko 60 takvih firmi, ali će za nju moći da konkurišu i drugi. Okvirno, opredeljeno je oko pola miliona dinara po preduzeću. U glavnom gradu ima dosta dobrih firmi koje izvoze konfekciju, jedna izvozi i inkubatore za bebe, dok jedna radi remont pojedinih delova za slovačku železnicu. Preduzeća će taj novac moći da iskoriste za plaćanje kamata ili otplatu kredita za mašine koje su kupili...

Po pola miliona svakom preduzeću koje izvoziGradske vlasti namenile su oko 25 miliona dinara za pomoć malim i srednjim preduzećima koja imaju do 150 zaposlenih, i koja svoju robu izvoze. U pitanju je direktna finansijska pomoć za koju će, prema prvim procenama, moći da konkuriše oko 60 ovakvih firmi.

Namera Grada je da pomogne Narodnoj banci Srbije i Ministrastvu finansija kako bi se očuvala domaća valuta, a samim tim i gradski bužet ali i standard Beograđana.

- U pitanju je finansijska pomoć za izvoz, namenjena malim i srednjim preduzećima u kojima je do 150 zaposlenih. Prema našim podacima u glavnom gradu je oko 60 takvih firmi, ali će za nju moći da konkurišu i drugi. Okvirno, opredeljeno je oko pola miliona dinara po preduzeću - kaže za „Blic” Miroslav Čučković, član Gradskog veća.

Prema njegovim rečima, u glavnom gradu ima dosta dobrih firmi koje izvoze konfekciju, jedna izvozi i inkubatore za bebe, dok jedna radi remont pojedinih delova za slovačku železnicu.

- Preduzeća će taj novac moći da iskoriste za plaćanje kamata ili otplatu kredita za mašine koje su kupili. Sa nekim firmama smo i razgovarali o ovome, i one su istakle da bi ovo mogla da im bude značajna pomoć kako bi proširile svoj proizvodni asortiman ili za povećanje broja zaposlenih - objašnjava Čučković.
On kaže da će direktna posledica povećanog izvoza iz glavnog grada biti povećanje deviznog priliva u zemlju, kao i da će samim tim „odbrana kursa biti lakša”.

- Ovaj program je spreman, ali se trenutno nalazi „u fioci”. Zapravo radi se o tome da ne možemo još da ga sprovedemo jer je uredbom Ministarstva finansija državna pomoć izvoznicima zabranjena. Međutim, mi smo pokrenuli inicijativu kod Ministarstva da se ova uredba ukine kako bi preduzeća mogla da konkurišu za ovu vrstu pomoći, i imamo uveravanja da će to biti i učinjeno. Procedura za to nije komplikovana jer je dovoljno da takvu odluku usvoji Vlada Srbije - kaže Čučković, istakavši da je ideja da se projekat sprovede do kraja ove budžetske godine.

U Ministarstvu finansija nije bilo moguće dobiti odgovor kada bi eventualno ova uredba mogla da bude ukinuta jer su, kako je „Blicu” rečeno, oni koji bi mogli da daju odgovore na odmoru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik