Poziv za dostavljanje ponuda za gradnju hidroelektrana na Morači biće objavljen za četiri kvalifikovane kompanije krajem septembra ili početkom oktobra. U Vladi tvrde da i izabranim učesnicima odgovara alternativno rješenje za Moraču, koje predviđa nižu HE Andrijevo. Od pet prijavljenih, kvalifikovanim ponuđačima su proglašeni italijanska kompanija Enel, kineska Sinohidro, italijansko-crnogorski konzorcijum koji čine A2A i Elektroprivreda (EPCG) i njemački Štrabag. Razgovarali smo sa svim učesnicima i razumjeli da svi preferiraju varijantu nižeg Andrijeva u odnosu na osnovni predlog. To je povoljnije sa stanovišta ekologije i uticaja na kulturno-istorijske vrijednosti. Ali da li to znači dvije HE sa nekoliko u gornjem slivu Morače ili će biti još nekih rješenja, zavisi od ponuda investitora. Prepuštamo im da ponude najbolju opciju...
Poziv za dostavljanje ponuda za gradnju hidroelektrana na Morači biće objavljen za četiri kvalifikovane kompanije krajem septembra ili početkom oktobra, najavio je ministar ekonomije Branko Vujović.
U Vladi tvrde da i izabranim učesnicima odgovara alternativno rješenje za Moraču, koje predviđa nižu HE Andrijevo.
Od pet prijavljenih, kvalifikovanim ponuđačima su proglašeni italijanska kompanija Enel, kineska Sinohidro, italijansko-crnogorski konzorcijum koji čine A2A i Elektroprivreda (EPCG) i njemački Štrabag.
- Razgovarali smo sa svim učesnicima i razumjeli da svi preferiraju varijantu nižeg Andrijeva u odnosu na osnovni predlog. To je povoljnije sa stanovišta ekologije i uticaja na kulturno-istorijske vrijednosti. Ali da li to znači dvije HE sa nekoliko u gornjem slivu Morače ili će biti još nekih rješenja, zavisi od ponuda investitora. Prepuštamo im da ponude najbolju opciju – saopštio je Vujović “Vijestima”.
Većina primjedbi na javnoj raspravi o nacrtu detaljnog prostornog plana i strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu odnosilo se na planiranu kotu HE Andijevo od 285 metara sa zahtjevom da “padne” na 250.
Iz Vlade je nedavno objavljeno da je obrađivač plana prihvatio alternativno rješenje i biće ponovljena javna rasprava 15 dana.
Rasprava o gradnji četiri elektrane je završena sredinom aprila. Predstavnici nevladinog sektora su tražili da se plan za Moraču popravi, uz obavezno spuštanje brane Andrijevo, jer je planirana prijetnja manastiru.
U Ministarstvu ekonomije su upozorili da ponuđači neće moći da daju rješenje sa godišnjom proizvodnjom ispod 600 gigavat-sati električne energije.
Jedna od opcija, umjesto četiri kaskadne hidroelektrane, može biti dvije HE (niže Andrijevo i Zlatica) sa još nekoliko elektrana u gornjem slivu rijeke koje bi predstavljale dopunu kapacitetima racionalnog korišćenja vodotoka.
Vlada još nije završila koncesioni akt, glavni dokument po kojem će Moraču prepustiti strancima najmanje 30 godina.
Država je dosad odredila učešće tako što će oko 57 miliona eura usmjeriti na eksproprijaciju zemljišta i tri za sanaciju platoa manastira Morača.
- Ne možemo to prepustiti investitorima, jer bi moglo biti prilično neizvjesno. Eksproprijaciju, inače, po propisima mora da sprovodi država, a sanacija manastira je takođe obaveza pošto bi bila neophodna i bez gradnje elektrana. Odgovaralo bi da i to finansira budući investitor, ali mislim da nije realno i da ovim treba podsticati ulazak u projekat. Novac koji država uloži mora biti vraćen budžetu. Predviđeno je da sredstva vrati onaj ko dobije posao u ratama, tokom perioda trajanja koncesije od 30 godina, uračunavajući kamatu. Bilo je i ideja da učestvujemo u projektu tako da dobijemo akcionarski ulog, a iz profita da se vraćaju sredstva, ali opredijelili smo se za drugačije učešće – objasnio je ministar Vujović u julu u intervjuu “Vijestima”.
Još ne saopštavaju projekcije kolika bi mogla biti koncesiona naknada, a riješena je dilema troškova povezivanja HE sa prenosnom mrežom. To spajanje, prema procjeni iz Vlade, koncesionara će koštati 15 do 16 miliona eura.
Koncesioni ugovor treba da sadrži početni iznos naknade, način određivanja tarifa za pružanje usluga, dozvole, odobrenja i saglasnosti koje treba pribaviti prije početka gradnje, vlasničku strukturu i način rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, uslove koje je dužan da ispunjava koncesionar u pogledu tehničke opremljenosti, finansijske sposobnosti i ostale reference i dokaze o ispunjavanju tih uslova.
Koliko će koštati projekat zavisi od rješenja koje bude konačno, a najavljuje se investicija od 540 do oko 700 miliona eura.
Rok za dostavljanje ponuda za izgradnju HE biće najmanje tri mjeseca. U Vladi, čiji predstavnici tvrde da neće favorizovati kompaniju A2A koja je suvlasnik EPCG i udruženo učestvuju na tenderu, procjenjuju da će krajem ove ili početkom 2011. izabrati koncesionara.