Preko granice može i sa 10.000 eura u kešu

Bez autora
Aug 08 2010

Centralna banka Crne Gore (CBCG) donijela je odluku da rezidentna i nerezidentna lica mogu bez prijavljivanja Carini ili policiji unijeti i iznijeti preko državne granice gotov novac u eurima i/ili nekoj drugoj valuti u ukupnom iznosu do 10.000 eura, umjesto dosadašnjih 2.000 eura. Ova odluka stupiće na snagu 25. avgusta. Na taj način dalje se liberalizuje unošenje i iznošenje gotovine i usklađuje sa direktivom EU, koja reguliše unošenje i iznošenje gotovine iz EU. Centralna banka je donijela i odluku o vođenju posebne evidencije o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom i dostavljanju podataka o tim poslovima Centralnoj banci. Usvajanjem te odluke uvodi se direktno izvještavanje rezidenata-pravnih lica koji su dužni da vode posebnu evidenciju o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom i da CBCG dostavljaju podatke iz evidencije na propisanim obrascima i u predviđenim rokovima...

Preko granice može i sa 10.000 eura u kešuCentralna banka Crne Gore (CBCG) donijela je odluku da rezidentna i nerezidentna lica mogu bez prijavljivanja Carini ili policiji unijeti i iznijeti preko državne granice gotov novac u eurima i/ili nekoj drugoj valuti u ukupnom iznosu do 10.000 eura, umjesto dosadašnjih 2.000 eura. Ova odluka stupiće na snagu 25. avgusta.

- Na taj način dalje se liberalizuje unošenje i iznošenje gotovine i usklađuje sa direktivom EU, koja reguliše unošenje i iznošenje gotovine iz EU – saopšteno je juče iz CBCG.

Centralna banka je donijela i odluku o vođenju posebne evidencije o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom i dostavljanju podataka o tim poslovima Centralnoj banci.

- Usvajanjem te odluke uvodi se direktno izvještavanje rezidenata-pravnih lica koji su dužni da vode posebnu evidenciju o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom i da CBCG dostavljaju podatke iz evidencije na propisanim obrascima i u predviđenim rokovima. Takav način izvještavanja omogućiće evidentiranje stanja direktnih investicija i privatnog spoljnjeg duga, povećati obuhvatnost i kvalitet statistike platnog bilansa. Podaci se evidentiraju u posebnu evidenciju po vremenu nastanka posla koji se evidentira, na osnovu isprava o zaključenju tih poslova. Posebna evidencija vodi se u obliku povezane knjige, kartica ili elektronskog zapisa, odnosno u drugom obliku koji omogućava uvid u evidenciju – saopšteno je iz CBCG.

Rezident – pravno lice dužno je da u posebnu evidenciju unese, između ostalog, redni broj i datum unosa podataka, oznaku i datum isprave koja je osnova za izvršenje plaćanja ili naplate, naziv i sjedište nerezidenta sa kojim je sklopljen posao, ugovorenu vrijednost posla, naznaku u čije je ime i za čiji je račun sklopljen posao, i datum, iznos i način izvršenog plaćanja i naplate, odnosno prenosa sredstava, itd.

Rezidenti (pravna lica) dužni su da iz posebne evidencije CBCG dostavljaju podatke o poslovima direktnih ulaganja, kreditnim poslovima sa inostranstvom i stanju i prometu na računima rezidenata u inostranstvu.

- Rezidenti su odgovorni za tačnost podataka iz te odluke i dužni su da na zahtjev CBCG omoguće provjeru tačnosti tih podataka koji se mogu objavljivati samo u zbirnom obliku – navodi se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik