Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Marko Đurić ugostio je danas delegaciju Američko-srpskog poslovnog saveta, sa čijim je predstavnicima razgovarao o privrednim potencijalima Srbije i kapacitetima za privlačenje stranih direktnih investicija.
Đurić se tom prilikom osvrnuo na prošlogodišnje osnivanje Američko-srpskog poslovnog saveta u Vašingtonu kao uspešno ostvarenje zajedničke vizije, i preneo zahvalnost rukovodstvu Saveta i predstavnicima kompanija za odličnu dosadašnju saradnju u okviru ovog formata.
On je ukazao na to da su aktuelni ekonomski uspesi Srbije, poput investicionog rejtinga, više nego udvostručenog BDP za svega nekoliko godina i makroekonomske stabilnosti, rezultat odgovornih političkih odluka i ozbiljnih reformi sprovedenih u prethodnoj deceniji.
Prema njegovim rečima, tome doprinosi i komparativna prednost Srbije koja se ogleda upravo u našoj širokoj mreži partnerstava i prijateljstava sa zemljama širom sveta.
Među prioritetima Vlade, pored ispunjenja svih političkih, ekonomskih, socijalnih i drugih reformi neophodnih za punopravno članstvo naše zemlje u Evropskoj uniji do 2027. godine, ministar je naveo i sveobuhvatni ekonomski rast i razvoj, nastavak privlačenja stranih investicija, održavanje pozitivnih odnosa u širem regionu, kao i redovni dijalog i zajednički rad sa partnerima na promociji saradnje i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
Šef srpske diplomatije je podvukao da dalje unapređenje odnosa sa SAD ostaje jedno od naših ključnih opredeljenja, pri čemu je od posebnog značaja ekonomska, investiciona, energetska, infrastrukturna i tehnološka saradnja.
Đurić je izrazio zadovoljstvo zbog nedavno zaključenog Sporazuma o strateškoj saradnji u energetskom sektoru, koji postaje jedan od ključnih stubova bilateralne privredne saradnje.
Takođe, kako je dodao, SAD su među vodećim spoljno-trgovinskim partnerima i glavno izvozno tržište Srbije kada je u pitanju trgovina uslugama, a naročito IKT uslugama, koja kontinuirano beleži rekordne vrednosti.
Delegaciju Američko-srpskog poslovnog saveta činili su, pored rukovodstva, i predstavnici renomiranih američkih i globalnih kompanija, među kojima su „Behtel“, „Viza“, „Siti“, „Palo Alto Netvorks“, „Fajzer“, „Merk“„MSD“, „Arčer Danijels Midlend“, „Organon“, „USBC“ i druge.