Prosječan račun za struju lani je bio 51,75 KM za 553 hiljade kupaca. Prosječna potrošnja je iznosila 271 kilovat čas električne energije.
To znači da više od 80 odsto građana ima račun ispod te količine kilovat sati i ispod cijene. Tek nekoliko procenata ima iznad ovog prosjeka, tvrdi prvi čovjek Elektroprivrede.
"Ovi računi su sigurno najmanji u budžetu svake porodice. Mnogo su manji i od telefona, i od goriva i od televizije i uvjeren sam da građani imaju razumijevanja i uvjeren sam da možda nismo dovoljno saopštili da sa tako niskim cijenama ne možemo da živimo trajno i dovijeka, jer imamo očito povećane globalno cijene nafte, mazuta, održavanja sistema, materijala, ali i plata radnika, a da nemate povećane prihode", kaže Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske.
Većina građana to ni ne želi da razumije. Ono što odavno razumiju je da poskupljenje struje za sobom vuče i rast drugih cijena.
"Ako ode struja, energenti, idu cijene i prehrambene i svih artikala drugih",
"Da li je opravdano i ovo, ne znam zaista. Naravno, svi nekako težimo da ne bude poskupljenja",
"Nemamo bogzna neke potrošnje, ni neke račune visoke da se sada plašimo nekih poskupljenja. Ako ide struja onda će i vjerovatno ostale, šta god je vezano s njom", govore nam građani.
Cijena struje u Republici Srpskoj je najpovoljnija u regionu. Najpovoljnija će i ostati. Međutim, u regionu je porasla, pa bi mogla da raste i kod nas. Nadležni uvjeravaju da ta ideja za sada nije na stolu. Ipak, situacija u elektro sektoru je daleko od bajne.
"Od naših energetskih subjekata, kako proizvodnih, tako i distributivnih preduzeća postoje zahtjevi da se cijena poveća, da se cijena koriguje. Mi ćemo to sa najvećom pažnjom razmatrati u toku narednih mjeseci. Istina, cijene su regulisane, imate ulogu regulatora koji na taj način reguliše to pitanje i naravno da je na njemu i velika odgovornost da prati taj proces", rekao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.
Da Srpska ima najnižu cijenu električne energije u regionu i mora da vodi računa o tome da to i dalje bude zadržano za građane, poruka je i predsjednika Republike.
"Ali, jednako tako, ne smijemo da dovedemo u pitanje i sistem da ne funkcioniše. Prema tome, vidjećemo, sve zavisi od toga šta su inputi i koliko su i jesu li ili nisu poskupjeli. Vidjećemo kako će to izgledati", kaže predsjednik Milorad Dodik.
Dodik kaže i da će se o eventualnom povećanju cijene struje odlučivati na bazi obračuna koji se čine na kraju svake godine. To nije volja pojedinca, nego je to stvar procjene ozbiljnih institucija. Vladina politika će i dalje biti takva da ovdje cijena mora da bude niža od ostalih.