Vranje od septembra bez plastičnih kesa

Bez autora
Aug 09 2010

Vranje će od septembra biti prvi grad u Srbiji bez plastičnih kesa, čime će biti sprovedena nedavna odluka Gradskog veća o zabrani korišćenja PVC ambalaže za pakovanje bakaluka, voća, povrća i drugih proizvoda. Odluka o zabrani korišćenja PVC kesa ovih dana će biti dostavljena vlasnicima trgovinskih radnji i drugih dućana.Protiv onih koji se ne pridržavaju zabrane upotrebe plastičnih kesa, komunalna policija primenjivaće kaznene mere od januara iduće godine. Akcija je dobila sve više poklonika i znatno pre zvanične zabrane, jer maksi diskont, Fabrika hleba i mleka, pekare i neke trgovinske radnje već duže pakuju robu u biorazgradive i kese od papira...

Vranje od septembra bez plastičnih kesaVranje će od septembra biti prvi grad u Srbiji bez plastičnih kesa, čime će biti sprovedena nedavna odluka Gradskog veća o zabrani korišćenja PVC ambalaže za pakovanje bakaluka, voća, povrća i drugih proizvoda.

Članica gradske vlade zadužena za zaštitu životne sredine Nela Cvetković rekla je agenciji Beta da će odluka o zabrani korišćenja PVC kesa ovih dana biti dostavljena vlasnicima trgovinskih radnji i drugih dućana.

Protiv onih koji se ne pridržavaju zabrane upotrebe plastičnih kesa, komunalna policija primenjivaće kaznene mere od januara iduće godine.

„Akcija je dobila sve više poklonika i znatno pre zvanične zabrane, jer maksi diskont, Fabrika hleba i mleka, pekare i neke trgovinske radnje već duže pakuju robu u biorazgradive i kese od papira”, rekla je Nela Cvetković.

Prema njenim rečima, krajnje je vreme da se zabrani upotreba plastičnih kesa, čije je vreme razgradnje od 400 do čak 1.000 godina.

Kese koje nisu od PVC-a u dodiru sa vlagom razgrađuju se za četiri do 12 meseci, rekla je Nela Cvetković.

Procenjuje se da se u prodavnicama, na dve pijace i na drugim mestima u Vranju dnevno iskoristi više od 70.000 plastičnih kesa.

Veliki broj plastičnih kesa završi na ulicama i mnogim divljim deponijama, ali i na obalama Južne Morave.

„Mesecima građane i đake edukujemo i pripremamo ih da od septembra ne koriste plastične kese. O visini kazni za trgovce koji se ne pridržavaju zabrane upotrebe kesa odlučiće lokalna samouprava”, rekla je Cvetkovićeva.

Biorazgradive kese proizvode se samo u Novom Sadu, Jagodini i Valjevu. Domaći proizvođaći ih za sada isključivo izvoze u zemlje Evropske unije, kaala je Nela Cvetković.

U vranjskoj lokalnoj samoupravi su istakli da će domaće proizvođaće obavestiti da biorazgradivu ambalažu proizvode i za srpsko trzište.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik