Agencija za privatizaciju Federacije BiH podnijela je tužbu za raskid ugovora s kupcem "Konfekcije Borac" iz Travnika zbog neispunjene obaveze ulaganja oko milion KM. U slučaju raskida ugovora tri firme nastale nakon privatizacije "Borca" morale biti vraćene "pod jedan krov". I to će biti teško uraditi s obzirom na to da je jedna od tih firmi, "Borac" iz Zenice, u stečaju od 2008. godine. Travničku fabriku konfekcije privatizovala je 2003. godine ortačka grupa, koju su činili njeni menadžment i radnici, a dvije godine kasnije Skupština dioničara je odlučila o razdvajanju njenih dijelova na firme "Borac" Zenica i "Borac" u Banovićima. Tužba može biti povučena ako kupac ispuni obaveze ulaganja do glavnog ročišta. Tužba je podnesena prije nekoliko dana tako da nije zakazano ni pripremno ročište i vlasnici do glavnog imaju vremena da reaguju...
Agencija za privatizaciju Federacije BiH podnijela je tužbu za raskid ugovora s kupcem "Konfekcije Borac" iz Travnika zbog neispunjene obaveze ulaganja oko milion KM.
U Agenciji su juče kazali da bi u slučaju raskida ugovora tri firme nastale nakon privatizacije "Borca" morale biti vraćene "pod jedan krov". Ističu i da će to biti teško uraditi s obzirom na to da je jedna od tih firmi, "Borac" iz Zenice, u stečaju od 2008. godine.
Travničku fabriku konfekcije privatizovala je 2003. godine ortačka grupa, koju su činili njeni menadžment i radnici, a dvije godine kasnije Skupština dioničara je odlučila o razdvajanju njenih dijelova na firme "Borac" Zenica i "Borac" u Banovićima.
"Tužba može biti povučena ako kupac ispuni obaveze ulaganja do glavnog ročišta. Tužba je podnesena prije nekoliko dana tako da nije zakazano ni pripremno ročište i vlasnici do glavnog imaju vremena da reaguju", rekli su u Agenciji za privatizaciju FBiH.
U Agenciji navode da je preduzeće podijeljeno na tri firme bez njihove saglasnosti, ali da su po zakonu to mogli uraditi. Na raskid kupoprodajnog ugovora Agencija za privatizaciju FBiH se odlučila jer ortačka grupa nije potpisala aneks kojim im je rok za ulaganje produžen do kraja prošle godine. Uz to su, dodaju, predstavnici ortačke grupe rekli da nisu u mogućnosti izvršiti obavezu ulaganja.
Iz ortačke grupe ranije su isticali da su uložili i više od predviđenih milion KM odvajanjem od plata, dok su u Agenciji tvrdili da ova ulaganja nisu dobro knjižena zbog čega i nema validnih dokaza da su izvršena.
Samir Zahirović, predsjednik Sindikata koji okuplja oko 1.800 radnika travničkog "Borca", kazao je da nema ništa protiv raskida kupoprodajnog ugovora ako će 67 odsto privatizovanog državnog kapitala preuzeti država kako bi preduzeće bilo obuhvaćeno zakonom o finansijskoj konsolidaciji.
"U proceduri je donošenje zakona o finansijskoj konsolidaciji i kada bismo ušli u taj program riješili bismo problem uplate doprinosa. Bojim se, međutim, da će raskid ugovora uticati na kupce naših proizvoda i na radnike. Firma trenutno ima posla i treba obezbijediti ljudima uslove da rade", smatra Zahirović.
Mehmed Čorhodžić, bivši generalni direktor travničkog "Borca", koji je na čelu ortačke grupe, nije želio govoriti o potezu Agencije za privatizaciju FBiH.