Grad Beograd zadužiće se 2,8 milijardi dinara kod domaćih poslovnih banaka. Rok otplate biće pet godina, uz grejs period od godinu dana. Beograd se zadužuje za izgradnju i rekonstrukciju saobraćajnica, vrtića, škola i zdravstvenih ustanova, kao i izgradnju neprofitnih stanova, odlučili su odbornici gradskog parlamenta.Tim novcem finansiraće se sve ono što budžet nije mogao da pokrije. Sekretarijat za finansije će upravljati tim poslom i sprovesti javnu nabavku za planirane izgradnje i rekonstrukcije, a očekuje se da ona bude gotova do jeseni.
Grad Beograd zadužiće se 2,8 milijardi dinara kod domaćih poslovnih banaka. Rok otplate biće pet godina, uz grejs period od godinu dana.
Beograd se zadužuje za izgradnju i rekonstrukciju saobraćajnica, vrtića, škola i zdravstvenih ustanova, kao i izgradnju neprofitnih stanova, odlučili su odbornici gradskog parlamenta.
Zamenik sekretara za finansije Radomir Kostadinović je rekao da će se tim novcem finansirati sve ono što budžet nije mogao da pokrije.
“Sekretarijat za finansije će upravljati tim poslom i sprovesti javnu nabavku za planirane izgradnje i rekonstrukcije, a očekujemo da ona bude gotova do jeseni”, objasnio je Kostadinović.
Odluka o zaduživanju se uklapa u politiku odmerenog zaduživanja grada, rekao je predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić. “Beograd će nastaviti sa politikom razvoja, a razvoja nema samo od tekućih prihoda i zato je zaduživanje neophodno”, dodao je Antić.
Šef odborničke grupe Liberalno demokratske partije u Skupstini grada Dejan Ranđić ocenio je da se Beograd zadužuje za jasno definisane ciljeve i da to nije novac koji će biti iskorišćen za pokrivanje budžetskih rupa.
Opozicija je, međutim, kritikovala novo zaduživanje grada, ističući da je to deo predizborne kampanje i da to u šta će novac biti uložen ne predstavlja “kapitalne investicije”.
“Sa ovih 2,8 milijardi dinara zaduženja, dug grada prelazi 51 milijardu dinara, što je oko 80 odsto tekućih prihoda”, rekao je šef odborničke grupe DSS Andreja Mladenović, dodajući da će glavni problem biti kako vratiti te kredite
Grad će vraćati pare od legalizacije
Odbornici Skupštine grada usvojili su Odluku kojom je predviđeno da građani dobiju povrat sredstava na ime legalizacije objekata obavljene tokom 2010. i 2011. godine.
Odluka o izmenama i dopunama odluke o merilima za utvrđivanje naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, usklađena je sa izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, čija je osnovna izmena bila da se u postupcima legalizacije omoguće dodatne pogodnosti građanima, naveo je član Gradskog veća Oliver Glišić.
“U pitanju je popust od 99 odsto za stambene objekte do 100 metara kvadratnih, odnosno 25 metara kvadratnih po članu domaćinstva za prvih 100 kvadrata, a za svakih narednih 100 kvadrata važi popust od 60 odsto”, precizirao je Glišić.
On je naveo da je tokom 2010. i 2011. godine sa Direkcijom za gradjevinsko zemljište zaključeno više od 2.000 ugovora za legalizaciju i ukazao da ova odluka predviđa da građani, koji su bili dovedeni u neravnopravan položaj, dobiju povrat sredstava.
Osnovni uslovi su da je objekat izgrađen do 11. septembra 2009. godine, da je podnosilac zahteva stekao pravo svojine na tom objektu do 5. aprila 2011. godine i da se ugovor o regulisanju naknade za uređivanje građevinskog zemljišta zaključi sa Direkcijom za građevinsko zemljište do 30. juna 2012. godine.
Odluka još predviđa mogućnost fazne realizacije lokacijske dozvole za faznu izgradnju za objekte veće površine od 5.000 metara kvadratnih, naveo je Glišić.
On je dodao da je ta Odluka usaglašena sa Odlukom o zonama u Beogradu, kojom se ekstra zona u okviru prve zone razdvaja na zonu zaštite zelenila i izvorišta, a ostaje posebna zona poslovanja i stanovanja u okviru prve zone.