Struja neće poskupeti do kraja godine, a korekcije cene gasa uslovljene situacijom na tržištu. Agencija za energetiku predlaže Vladi da još godinu dana za domaćinstva zadrži postojeći način obračuna snage električne energije.Cena struje u Srbiji neće se menjati do kraja ove godine, a korekcija cene gasa zavisiće od situacije na tržištu. Do kraja godine neće razmatrati poskupljenje struje, a Vlada može uticati na cenu struje, jer je to energent koji se, za razliku od gasa, ne uvozi.
Struja neće poskupeti do kraja godine, a korekcije cene gasa uslovljene situacijom na tržištu, saopštila Vlada Srbije.
Agencija za energetiku predlaže Vladi da još godinu dana za domaćinstva zadrži postojeći način obračuna snage električne energije.
Cena struje u Srbiji neće se menjati do kraja ove godine, a korekcija cene gasa zavisiće od situacije na tržištu, rečeno je u Vladi Srbije.
U Vladi ističu da se do kraja godine neće razmatrati poskupljenje struje i dodaju da Vlada može uticati na cenu struje, jer je to energent koji se, za razliku od gasa, ne uvozi.
"Ne bismo ni da gas poskupljuje, ali je razlika u činjenici da se on uvozi. Cena gasa zavisi od tržišta, jer je to svetski berzanski proizvod. Ako gas bude poskupeo na tržištu to direktno utiče i na kretanje cene kod nas", kažu u Vladi Srbije.
Agencija za energetiku predlaže Vladi da još godinu dana za domaćinstva zadrži postojeći način obračuna snage, kako se od nove godine, ni po tom osnovu, ne bi uvećali računi za struju.
Tarifni sistem predviđa izmenu obračuna snage od januara iduće godine. Međutim, za to je neophodno pripremiti i distribucije i potrošače.
Agencija za energetiku očekuje da će tokom sledeće godine biti preduzete mnogo ozbiljnije aktivnosti na edukovanju potrošača, koji će načinom svoje potrošnje i izborom snage moći i da umanje svoje račune, shodno načinu kako troše električnu energiju i u koje svrhe, naveo je Aca Vučković iz te agencije.
Odluka o primeni novog načina obračuna snage već je odlagana. Njena primena automatski bi uvećala račune za struju domaćinstvima koja imaju osigurače od 25 ampera, za 180 do 300 dinara.
"Onima, koji se ne greju na struju, smanjenjem snage i računi bi bili manji. Domaćinstvo koje se ne greje, za sve onovne potrebe i istovremeno korišćenje svih važnih uređaja u domaćinstvu ne treba da zahteva više od 11 kilovata, što odgovara trofaznom priključku sa osiguračem od 16 ampera", objašnjava Vučković.
Bajatović: Gas mora da poskupi
Direktor preduzeća "Srbijagas" Dušan Bajatović izjavio je da bi gas morao da poskupi i da će konačnu odluku o tome doneti Vlada Srbije, dodajući da se pri tom mora voditi računa o određenim socijalnim reperkusijama do kojih bi došlo usled povećanja cena gasa.
"Gas bi morao da poskupi i dva su osnovna problema u poslovanju 'Srbijagasa' - jedan je neadekvatna cena gasa, koja je 20 odsto niža, i drugi što je slab stepen naplate", rekao je Bajatović novinarima u parlamentu.
Prema njegovim rečima, sa Agencijom za energetiku usaglašeno je da poskupljenje treba da bude 18,2 odsto i upozorio da će, ukoliko ne dođe do poskupljenja, "Srbijagas" imati veliki manjak, što može da utiče na snabdevanje tržišta.
"Moram da upozorim da ukoliko do poskupljenja ne dođe, a poskupljenje nije jedini problem, i ako se veliki količine gasa koje su isporučene ne plate, pre svega od strane državnih firmi, u tom slučaju se postavlja pitanje ko će da nadoknadi 150 miliona evra koliki će biti manjak u kasi Srbijagasa", rekao je Bajatović.
Bez poskupljenja isporučene toplotne energije od strane daljinskih sistema grejanja, gasa, kao i bez poboljšanja stepena naplate, kako je naglasio Bajatović, "Srbijagas" će doći u situaciju da neće redovno plaćati inostranim dobavljačima.
"To nas dovodi u poziciju da ćemo eventualno ostati bez izvesne količine gasa i biće nam, ukoliko dug preraste neku količinu, potpuno obustavljene isporuke gasa", upozorio je Bajatović naglasivši da je Vlada Srbije ta, koja će doneti konačnu odluku o poskupljenju, svesna da postoji ekonomska logika za poskupljenje, ali i da se mora voditi računa o određenim socijalnim reperkusijama.
"Ova inicijativa nije usmerena da mi profitiramo, ali ovaj problem više ne može da nosi samo "Srbijagas". Ovaj put odgovornost za grejnu sezonu ne može biti samo na "Srbijagasu", već mora biti podeljena u trouglu između države, korisnika i Srbijagasa", naglasio je direktor tog preduzeća.
Konačnu odluku o promeni cena struje i gasa donosi Vlada Srbije, koja se o tome izjašnjava posle mišljenja Agencije za energetiku o opravdanosti korekcije tih cene i zahteva javnih preduzeća za promenom cena tih energenata.