Obećana isplata jednokratnih sredstava za penzionere i zaposlene u javnom sektoru još tapka u mestu, iako bi isplata trebalo da počne iduće nedelje. U Vladi obećavaju da će se odluka o isplati za penzionere i zaposlene koji rade za državu doneti u nedelji pred nama.Država, ni posle dva meseca, nema kriterijum, ne zna ni da li je to regres, bonus ili pomoć. Ni dalje se ne zna koliko, tri ili pet hiljada dinara, i kome zaposlenima, penzionerima ili socijalo ugroženima, ili svima. Još nema konkretnih predloga. Odluka o isplati bonusa zaposlenima u javnom sektoru biće doneta do četvrtka.
Obećana isplata jednokratnih sredstava za penzionere i zaposlene u javnom sektoru još tapka u mestu, iako bi isplata trebalo da počne iduće nedelje.
U Vladi obećavaju da će se odluka o isplati za penzionere i zaposlene koji rade za državu doneti u nedelji pred nama.
Država, ni posle dva meseca, nema kriterijum, ne zna ni da li je to regres, bonus ili pomoć. Ni dalje se ne zna koliko, tri ili pet hiljada dinara, i kome zaposlenima, penzionerima ili socijalo ugroženima, ili svima. Još nema konkretnih predloga.
Odluka o isplati bonusa zaposlenima u javnom sektoru biće doneta do četvrtka. Kako B92 saznaje u kabinetu ministra ekonomije i regionalnog razvoja, na sastanku vladajuće koalicije u petak usvojeni su predlozi ministra Mlađana Dinkića.
Dinkić je predlažio da se na sednici Vlade iduće nedelje, a u skladu sa dogovorom koji je postignut sa MMF-om, donese odluka da se odmah povećaju tranferi lokalnim samoupravama za milijardu dinara. Pri tom bi 46 najsiromašnijih opština dobilo polovinu tog novca, to jest 500 miliona dinara, a sve ostale opštine ostatak.
Takođe, Dinkić je tražio da se milijarda i po dodatnih sredstava do kraja godine usmeri socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva u skladu sa programom Ministarstva rada. Ove Dinkićeve predloge, kako saznajemo, prihvatlili su koalicioni partneri.
Ministar ekonomije tražio je da se dodatne dve milijarde dinara, u vidu regresa za godišnji odmor od po 5.000 dinara neto, isplati do 15. jula svim zaopslenim u zdravstvu, prosveti, kulturi i socijalnoj zaštiti, vojsci, policiji i pravosuđu. Regres ne bi dobili zaposleni u državnoj administraciji, javnim preduzećima i agencijama, osim onih čija je neto plata manja od 30 000 dinara.
Dogovoreno je da se konačna odluka o predloženoj isplati regresa za godišnji odmor donese do četvrtka, posle konsultacija sa sindikatima.
Na sastanku je takođe dogovoreno da Jovan Krkobabić do jeseni vladi predloži kriterijume za isplatu posebnih naknada penzionerima sa najnižim primanjima, za šta će biti izdvojeno još najmanje dve milijarde dinara, saznaje B92 u ministarstvu ekonomije.
„Ne znam koji je kriterijum, ovaj o kome se govori je onaj koji je proizišao iz dnevno političke potrebe određenih parija. Mogu da vam kažem stav PUPS-a, on je vrlo jasan, ako imamo nešto novca u kasi moramo ga dati onima kojima je najpotrebniji, znači ljudima sa najmanjim platama, onima sa najmanjim penzijama i socijalno ugroženim kategorijama. Činovnicima , da budem pošten i otvoren, ne treba dati ni dinara“, kaže Milan Krkobabić iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije.
„Ja mislim da bi da granica trebala da bude znatno niža i da se ta oskudna sredstva usresrede onima kojima je najpotrebnije, mesto da se ovako rašire na veliki krug, a da ti koji primaju 80 hiljada ne znam da li bi im išta značio taj dodatak“, kaže profesor na Ekonomskom fakultetu i urednik "Kvartalnog monitora" Pavle Petrović.
„To je prevashodno mera usmerena na jačanje nekih više političkih interesa nego što ima bilo kakav pozitiva ekonomski uticaj u ovoj zemlji“, ekonomski analitičar Saša Đogović.
Opozicija je, što je i logično, kritična bez zadrške prema većini rešenja vlasti, pa i ovom, te ima i dodatna pitanja „Da li će i zaposleni u privatnim preduzećima, ili 100 hiljada nezaposlenih i onih ljudi koji čekaju da postanu sa posla, da li će i oni dobiti neke suvencije ili nekakve beneficije“, kaže Rade Obradović iz DSS-a.