Poreska uprava planira da svim poreskim obveznicima, do kraja godine, omogući da sa njom komuniciraju elektronskim putem. Procenjuje se da će se, bez čekanja u redovima, troškova za papire i njihovu obradu godišnje štedeti 600 miliona evra.Za takvu vezu sa Poreskom upravom neophodno je da svaki obveznik uzme elektronski setifikat, koji izdaju Pošta, MUP i Privredna komora Srbije. U centralni kompjuterski sistem za izradu sertifikata, u Privrednoj komori, pristup imaju samo četiri čoveka, što govori o zaštiti podataka i bezbednosti elektronske komunikacije.
Kako bi smanjila čekanje, povećala efikasnost i godišnje uštedela 600 miliona evra, Poreska uprava planira da do kraja godine svim obveznicima omogući elektronsku komunikaciju. Uslov je da svaki obveznik uzme elektronski setifikat u Pošti, MUP-u i Privrednoj komori Srbije.
Poreska uprava planira da svim poreskim obveznicima, do kraja godine, omogući da sa njom komuniciraju elektronskim putem. Procenjuje se da će se, bez čekanja u redovima, troškova za papire i njihovu obradu godišnje štedeti 600 miliona evra.
Za takvu vezu sa Poreskom upravom neophodno je da svaki obveznik uzme elektronski setifikat, koji izdaju Pošta, MUP i Privredna komora Srbije.
U centralni kompjuterski sistem za izradu sertifikata, u Privrednoj komori, pristup imaju samo četiri čoveka, što govori o zaštiti podataka i bezbednosti elektronske komunikacije.
Komora je već izdala oko 1000 sertifikata. Za elektronsku komunikaciju sa poreznicima najviše se interesuju knjigovodstvene agencije. Kompjuter i internet veza su preduslov za to, a put do sertifikata je jednostavan.
Dušan Berdić iz sertifikacionog tela PKS, kaže da je potrebno samo podneti zahtev, uz odgovarajuću dokumentaciju, koja se može naći i na portalu Komore.
"U roku od 7 do 10 dana sva ovlašćena lica dobijaju sertifikat, za koja su podnela zahtev", kaže Berdić.
Značajna ušteda vremena
Uz karticu i elektronski potpis, bez ijednog papira, poreske obaveze već obavlja oko 400 firmi u Srbiji. To su najveći obveznici, koji godišnje plaćaju više od pola miliona evra poreza. Od 12 kompanija šabačke "Galeb grupe" u jednoj se primenjuje elektronski sistem.
"Mi na svojoj koži možemo da osetimo razliku između jednog i drugog načina komunikacije sa poreskom upravom. Ostvarujemo značajnu uštedu, pre svega u vremenu koje trošimo na nošenje tih obrazaca, čekanje u dugim redovima, smanjuje se papirologija nema potrebe za arhiviranjem podataka. Sve je to u elektronskoj formi u svakom momentu", ističe finansijski direktor "Galeb grupe" Ivan Mitrović.
Poreska uprava je i sa obveznicima PDV-a, iz pet većih gradova, uspostavila elektronsku kominikaciju. Očekuju da će tokom jeseni tu pogodnost početi da koristite svi obveznici, za sve vrste poreskih obaveza.
"Mi ćemo ostaviti jedan prelazni period od tri do četiri meseca da svi poreski obveznici pređu na ovaj način komunikacije. Odredićemo jedan dan, 1. septembar ili 1. oktobar, od kog Poreska uprava više neće primati papirne prijave", kaže direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević.
U registru Poreske uprave je 4,7 miliona obveznika. Pravnim licima sertifikate za elektronsku komunikaciju izdaju Pošta i Privredna komora, dok građanima sertifikate za takvu komunikaciju izdaje MUP.