Izjednačavanje akciza na naftne derivate će, kako se očekuje, uticati da gorivo u Srbiji dodatno poskupi za 4,5 dinara po litru za motorne benzine iz domaće proizvodnje i za dva dinara po litru za dizel D2, i biće među najskupljim u okruženju.Cene evrodizela u Srbiji su, prema podacima Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), i u maju bile više nego u svim zemljama okruženja, osim Mađarske i Grčke. Taj naftni derivat u Srbiji u maju je bio skuplji nego u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Bugarskoj i Rumuniji.
Izjednačavanje akciza na naftne derivate će, kako se očekuje, uticati da gorivo u Srbiji dodatno poskupi za 4,5 dinara po litru za motorne benzine iz domaće proizvodnje i za dva dinara po litru za dizel D2, i biće među najskupljim u okruženju.
Cene evrodizela u Srbiji su, prema podacima Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), i u maju bile više nego u svim zemljama okruženja, osim Mađarske i Grčke.
Taj naftni derivat u Srbiji u maju je bio skuplji nego u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Bugarskoj i Rumuniji.
Evrodizel u Srbiji tokom prošlog meseca koštao je 1,37 evra za litar, dok je njegova cena bila najniža u Makedoniji 1,08 evra za litar, a najviša u Grčkoj 1,52 evra za litar.
I benzin evropremijum BMB 95 u Srbiji je koštao 1,4 evra za litar i njegova cena je takođe bila viša od cene tog derivata u svim zemljama okruženja, osim u Mađarskoj gde je iznosila 1,47 evra za litar i u Grčkoj 1,71 evra za litar.
U Srbiji je do sada bio najprodavaniji benzin BMB 95 koji proizvodi NIS i njegova cena iznosila je 1,31 evra za litar, naveli su u UNKS-u.
Zbog usklađivanja akciza na naftne derivate, koje Skupština Srbije treba da usvoji sledeće nedelje, osim poskupljenja goriva, očekuje se i pad njegovog prometa u maloprodaji, izjavio je Tanjugu savetnik za energetiku u Privrednoj komori Srbije Ljubinko Savić.
Komenatarišući visoke cene goriva u Srbiji, on je ocenio da su mnogi učesnici na domaćem tržištu nespremno dočekali liberalizaciju tržišta naftnih derivata koja je uvedena od početka godine. Mnogi trgovci naftnih derivata nabavljaju gorivo iz okruženja po višim cenama, a i ne žele da spuste cene zbog sopstvene zarada, rekao je Savić i dodao da očekuje da će se za godinu i po dana izdiferencirati oni učesnici na tržištu naftnih derivata koji mogu da opstanu ili da će doći do njihovog ukrupnjavanja.
„Ne mogu se samo propisima stvoriti tržišni uslovi, već i učesnici na tržištu treba da se bore za svakog kupca,„ rekao je Savić i dodao da će kada tek zaživi takav odnos prema potrošačima doći i do nižih cena goriva.
Izmenjenim zakonom o akcizama na naftne derivate koje je prethodno 19. maja usvojila vlada Srbije, a koje treba da usvoji i skupština, ukidaju se različite akcize na različite vrste naftnih derivata koje su uvedene od početka ove godine i uvode jedinstvene akcize za benzin i za dizel goriva.
Prema predlogu izmene tog zakona, za sve vrste motornih benzina treba da važi jedinstvena akciza od 49,5 dinara za litar, a za dizel goriva 37 dinara za litar. Do usvajanja predloga izmene zakona o akcizama došlo je posle oglašavanja Evropske komisije, koja je krajem februara saopštila da je tim zakonom, kojim su u Srbiji od početka 2011. uvedene akcize na naftne derivate, koje se razlikuju po kvalitetu derivata, prekršen Prelazni trgovinski sporazum između Evropske unije i Srbije.
EK je preporučila da akcize budu usklađene.