Građani koji budu štedeli struju imaće velike popuste, nisu planirane restrikcije

Bez autora
Aug 28 2022

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da nisu planirane nikakve restrikcije struje i isključenja i najavio da će umesto toga građani koji budu štedeli struju dobiti veliki popust.

"Nova vlada će uskoro napraviti plan, ali smo o tome već razgovarali i vlada će za mesec dana o tome obavestiti građane. Oni koji uštede struju u odnosu na isti mesec prethodne godine, na primer, septembar na septembar itd. imaće drastične popuste na cenu električne energije", istakao je Vučić u obraćanju javnosti.

Dakle, ne planiramo da idemo sa isključenjima, ali oni koji sami budu štedeli daćemo im dodatni popust, kakav nisu očekivali, rekao je Vučić.

Kaže da je državi jeftinije da plati 57 evra po megavatu, koliko nas košta proizvodnja struje iako se prodaje građanima za oko 41 evra.

Pa uz te popuste neka košta i 100 evra po megavatu, to je jefinije nego da uvozimo struju kada bude koštala 1.000 evra po megavatu, naglasio je on.

"Želimo da građani ne osete ništa i da to bude na dobrovoljnoj bazi, a da može da uštedi i da mu račun, na primer, umesto 4.000 dinara bude 3.000 dinara", naveo je Vučić.

Tako ćemo da zaradimo jer ćemo manje da uvozimo, dodao je predsednik.

Vučić je rekao da hoće da svi građani znaju da postoje ozbiljni problemi i da neće nikoga da laže kako je stanje divno i normalno i kako će sve biti u redu.

Kaže da gas može da pokrije do četiri odsto ukupne potrošnje struje i napomenuo da danas trošimo ukupno za oko sedam odsto više struje nego pre, jer više troše i industrija i domaćinstva.

On je rekao da Srbiji u zimskim mesecima Srbija dnevno troši 120 gigavat sati električne energije, a može da pokrije iz svoje proizvodnje 105, a da u pojedinim danima može da dostigne i 125 givatavta potrošnja.

Vučić je rekao da dnevno fali oko 20 gigavat sati i dodao da je ranije cena megavata na tržištu bila 100 evra, što je bilo dva miliona dnevno troška za državu.

Ipak, danas je cena struje oko 700 evra na tržištu za Srbiju, a na primer u Francuskoj je i 1.000 evra, pa bi država kada bi uvozila struju po tim cenama gubila dnevno 20 miliona evra.

"To bi na mesečnom nivou bilo 600 miliona evra , pa puta četiri meseca 2,4 milijadi i na onih 4,8 milijardi za gas i 800 miliona, to bi izneslo ukupno osam milijardi evra i značilo bi bankrot.

Napomenuo je da je pritom suša i da je Đerdap 1 prazan, gde radi samo jedna turbina.

"Sledi katastrofa Evropi, a mi nismo napravili planove za restrikcije", dodao je Vučić i istakao da će se u ponedeljak znati koliko tačno mazuta moramo da obezbedimo, što ćemo biti i urađeno.

Predsednik kaže da je Srbija uspela sa Kinezima da obezbedi najmanje milion, a možda i dva miliona tona indonežanskog uglja, da bi mogle termolektrane sve vreme da nam rade.

"Tek sledeće godine će nam biti gotov Kostolac B3 sa 350 megavata instalisane snage, krajem septembra 2023. godine", naveo je Vučić.

Govoreći o gasu kaže da trošimo godišnje 3,2 milijarde kubnih metara gasa, nešto više industrija od domaćinstava i da nabavljamo dve milijarde kubnihi metara po ceni u proseku oko 375 evra, što će zimi biti oko 400 dolara ili evra za 1.000 kubika.

Vučić je objasnio da 63 odsto naših potreba treba da platimo 800 miliona evra za dve milijarde kubnih metara, kao i da je Srbija za dodatnih 1,2 milijarde kupovala gas i stavljala u mađarska skladišta po mnogo nižim cenama nego danas i tako zemlju spasila od bankrotstva.

Napomenuo je da gas ne može danas da se kupi na berzi za manje od 4.300 evra sa transportom.

Na kritike iz regiona: Videćemo ko će imati gas, struju

Predsednik Srbije Vučić izjavio je danas odgovarajući na kritike upućene iz regiona kako Srbija priprema restrikcije i vraća se u "Miloševićevo vreme" da će se u oktobru i novembru videti "rezultat na semaforu" i ko će imati dovoljno gasa i struje.

Vučić je tako odgovorio na pitanje novinara kako komentariše što mediji u regionu i domaći opozicioni pišu da se u Srbiji pipremaju planovi za restrikcije struje i da se Srbija vraća u "Miloševićevo vreme".

Kaže da se raduje što će neke zemlje u regionu imati struje i gasa na pretek.

"Pa, daćete valjda nešto nama. Ipak, da vidimo kome će šta da bude potrebno u oktobru i novembru, a ko će čega da ima dovoljno, pa ćemo da čitamo rezultat sa semfora za te što pričaju to u regionu i njihove medije, kao i druge u Evropi. Nisam znao da su Nemačka i Francuska, kao i Finska postale sledbenici Slobodana Milošević, ali i Aljbin Kurti koji je prvi isključio struju i to obuhvatio 90 odsto konzuma", naveo je Vučić.

Istakao je da je list "Danas" imao naslov kako Vučić pravi planove za restrikcije struje i vraća Srbiju u Miloševićeve devedesete, da bi posle imao naslov - Vučić:" Jedini u Evropi nismo napravili plan restrikcija", kao i primer Njuz maks Adrije koja je navela kako se cela Evropa sprema za restrikcije i da se jedino Srbija ne sprema i konstatovao kako mu ostaje samo da se smeje.

Na pitanje novinara kako komentariše to što je hrvatski poslanik u evropskom parlamentu Fred Matić rekao da je Hrvatska 50 godina ispred nas i da koliko god Srbija pravila pruga treba da joj se natrlja na nos da je Hrvatska 50 godina ispred, Vučić je rekao da je Hrvatska, u geografskom smislu, uvek bila ispred Srbije u ekonomskom razvoju, i u bivšoj Jugoslaviji i Austrougarskoj kada je Srbija bila pod Turcima.

"Ne mogu da nadoknadim 200 godina zaostatka za manje od 10 godina. Ali po zvaničnom podatku, hrvatski rast BDP-a u period od 2012. do 2023. na osnovu procena MMF biće 49,2 odsto, a Srbije 92,6 odsto, iako mi verujemo da ćemo imati bolji rezultat.

Mi smo gotovo udvostručili naš BDP. Sledeće godine imaćemo BDP vredan 65 milijardi evra, a bio je 33 miljarde 2012. godine. Uspeli smo da ga skoro udvostručimo, a oni nisu povećali ni za 50 odsto".

Predsednik Srbije ističe da to govori o velikim promenama.

Kada je reč o platama, Vučić kaže da je Hrvatska pre desetak godina imala 880 evra prosečnu platu, a Srbija 329 evra, dok Hrvati imaju danas oko 1.120, a mi 635 evra i dodaje da to više nije tri prema jedan i napominje da će Srbija uskoro imati platu preko 720 sa velikim povećanjem.

"Uspešna su zemlja i čestitam im na tome, ali će Srbija brže da raste. Da li je lako zaustaviti Srbiju, nije i brže ćemo rasti. To naturanje na nos išlo bi u malo drugačijem smeru od onoga što govore hrvatski funkcioneri", rekao je Vučić.

Kaže da i dalje stižu razne pretnje i uvrede iz Hrvatske.

"Što se tiče pretnji i uvreda, koliko bismo optužnica mogli da podižemo za izazivanje mržnje, verske i nacionalne, protiv njihovih najviših funkciionera, pa nam ne pada napamet da se igramo kao deca i da izgovaramo uvede. Bolje da lepo da razgovaramo i lepo i mirno tražimo samo jednu stvar, da odemo da položimo cvet na 'Jasenovački cvet'. Da će samo jedan cvet na kamenom cvetu toliku histeriju i nevrozu da izazove nisam ni sanjao".

Vučić primećuje kako je moguće danas i da gonite nedvosmilene ubice dece i da to predstavlja problem u današnjoj EU, kao i da mu je to malo čudno za EU.

Na pisanje medija u BiH o "kako tamo nešto radi ludi Vučić sa ludom lezbejkom..." i kao odgovor navodi da je Srbija 2014. godine imala prosečnu platu 329 evra, dok je kod njih bila 373 evra, dok BiH danas, prema podacima iz juna, ima 562 evra, a Srbija 635 evra.

Takođe, ističe da Srbija ima stabilne javne finansije i oko deset puta veći priliv stranih investicija.

Vučić je govoreći o teškoj energetskoj situaciji u svetu rekao da će možda jednom pitati građane da li je bolje da imamo restrikcije ili da potrošimo sumanuto mnogo novca na uvoz enegenata i tako potrošimo sve što smo skupljali prethodniih godina.

Na kraju, dodao je, moguće da ćemo sve to i da platimo, ali je sumanuto, jer onda će biti suspendovano tržište nestaće sve, ako rat bude dugo trajao, još godinu i nešto, sledeće godine nema ko da prreživi u Evropi računajući i nas.

"Mislim ne na ovu već sledeću zimu", naveo je on.

Zaključio je da treba sačekati 31. mart i da će se onda videti ko je u regionu i Evropi kako prošao, a kako Srbija, po pitanju energenata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik