Lekovi u apotekama od ponedeljka biće jeftiniji za oko šest odsto, odlučila je Vlada Srbije. Novi cenovnik počeće odmah da se primenjuje, te se može očekivati da cena medikamenta, koji koštaju do 200 dinara, bude niža za oko 12 dinara. Pojeftinjenjem nikako nisu zadovoljni proizvođeči lekova.Cene lekova snižene su zbog pada kursa evra u odnosu na dinar, kao i pada prosečnih uporedivih cena lekova u referentnim zemljama Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji. Ovom odlukom cene lekova na u Srbiji sada su usklađene sa cenama u okruženju.
Lekovi u apotekama od ponedeljka biće jeftiniji za oko šest odsto, odlučila je Vlada Srbije.
Novi cenovnik počeće odmah da se primenjuje, te se može očekivati da cena medikamenta, koji koštaju do 200 dinara, bude niža za oko 12 dinara. Pojeftinjenjem nikako nisu zadovoljni proizvođeči lekova.
Cene lekova snižene su zbog pada kursa evra u odnosu na dinar, kao i pada prosečnih uporedivih cena lekova u referentnim zemljama Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji. Ovom odlukom cene lekova na u Srbiji sada su usklađene sa cenama u okruženju. Kurs evra koji će se primenjivati biće od oko 100 dinara, dok je poslednja korekcija bila u februaru i tada se primenjivao kurs od 106,15 dinara.
Domaća farmaceutska industrija, međutim, zatečena je ovom odlukom jer je u poslednje vreme cena ostalih proizvodno zavisnih troškova porasla. Konkretno se misli na poskupljenje benzina.
- Neprijatno smo iznenađeni odlukom jer je farmaceutska industrija dodatno opterećena sa 10 odsto izdavanja za RZZO. Niko ne razmišlja da mi sirovine koje kupujemo za izradu lekova plaćamo u evrima. Ovo nam nije bilo potrebno, s obzirom na opštu nelikvidnost u celom sektoru - objašnjava za “Blic” Dragomir Marisavljević, predsednik Grupacije proizvođača lekova u Privrednoj komori Srbije.
On kaže da u farmaceutskom sektoru radi ukupno 7.000 ljudi i da su već dve fabrike koje proizvode lekove pod stečajem - “Habit farm” i „Srbolek“.
- Pitanje je ko je sledeći - dodaje Marisavljević.
Miomir Nikolić, direktor veledrogerije “Farmalogist”, kaže da će ovo pojeftinjenje dodatno ugroziti tržište jer tome doprinosi i RZZO koji produžava rokove plaćanja.
- Tek pre neki dan smo dobili uplatu od Fonda za januar. Oni sada produžavaju plaćanje od 150 do 180 dana. S druge strane, snižavanje cena se odnosi na maksimalne cene, a RZZO će još dodatno smanjiti cene lekova koji idu o trošku osiguranja - ističe Nikolić. Ipak, tvrdi da neće biti nestašice lekova jer u Srbiji posluje još 12 zdravih veledrogerija.