Mićović: Na cenu goriva u Srbiji dominantno utiču globalne kotacije na tržištu

Bez autora
Jan 02 2024

Rast cena nafte na svetskim berzama do kojeg je došlo u drugoj polovini decembra može uticati na poskupljenje benzina i dizela i na domaćem tržištu, ocenjuju stručnjaci.

Po sistemu lančane reakcije, u tom slučaju početak 2024. godine mogao bi doneti i rast troškova prevoza i proizvodnje, te opšteg povećanja cena roba i usluga. To ipak u najvećoj meri zavisi od same države koja utiče na cenu derivata putem poreza i akciza.

Isporuke nafte u Crvenom moru opale su krajem decembra za više od 40 odsto u odnosu na početak meseca, a posle napada Huta na trgovačke brodove, zbog čega je porasla i cena sirove nafte pošto je nekoliko kompanija odlučilo da obustavi transport tom rutom. Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović smatra, međutim, da ta obustava transporta ne može ugroziti snabdevenost tržišta jer će se izabrati novi logistički kanal.

On je za RTS izjavio da dominantnim snabdevačima Evrope i ne treba Suecki kanal, ni transport brodovima. Pet država članica EU – Hrvatska, Češka, Slovačka, Mađarska i Bugarska – prvobitno su izuzete od briselskog embarga na rusku naftu, a Bugarska to izuzeće ukida od 1. marta. Ipak, sve rafinerije na Mediteranu, izuzev Egipta, uključujući i našu, opredelile su se za druge izvore, podsetio je Mićović. Upozorio je da sa rezervama dizela za 85 dana i benzina za 115 dana Srbija još nije dostigla obavezan nivo rezervi derivata koji je definisan direktivom EU, ali i našim Zakonom o robnim rezervama.

Prema njegovim rečima, na cenu goriva u Srbiji dominantno utiču globalne kotacije na tržištu, zbog čega ne očekuje smanjenje cena na našem tržištu.

Iako su cene nafte porasle jer prevoznici izbegavaju Crveno more a duže rute povećavaju troškove prevoza i osiguranja, za sada to nema uticaja na zalihe derivata pošto se većina bliskoistočne nafte izvozi kroz Hormuški moreuz. Analitičari procenjuju da zato ovi poremećaji neće imati trajne posledice ni na cenu energije, pošto preusmeravanje brodova usporava globalne lance snabdevanja ali ne i obim proizvodnje. Ipak, upozoravaju da povećani troškovi transporta mogu da podstaknu rast globalne inflacije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik