Neće biti pojeftinjenja goriva u Srbiji

Bez autora
May 09 2011

Iako su cene nafte u protekle dve sedmice pale u svetu za više od 12 odsto, građani Srbije teško mogu očekivati da će gorivo pojeftiniti. Naftna industrija Srbije, koja je najveći snabdevač pumpi u Srbiji, saopštila je da su njene cene na prosečnom nivou u regionu.NIS će težiti da zadrži konkurentne cene u Srbiji i pratiti da budu prosečne po regionu. Dalje promene cena zavisiće od cene nafte na svetskom tržištu i situacije na regionalnom tržištu naftnih derivata.

Neće biti pojeftinjenja goriva u SrbijiIako su cene nafte u protekle dve sedmice pale u svetu za više od 12 odsto, građani Srbije teško mogu očekivati da će gorivo pojeftiniti.

Naftna industrija Srbije, koja je najveći snabdevač pumpi u Srbiji, saopštila je da su njene cene na prosečnom nivou u regionu.

"NIS će težiti da zadrži konkurentne cene u Srbiji i pratiti da budu prosečne po regionu. Dalje promene cena zavisiće od cene nafte na svetskom tržištu i situacije na regionalnom tržištu naftnih derivata", rečeno je agenciji Beta u NIS.

Kako navode u NIS, nagli pad cene sirove nafte na svetskom tržištu prouzrokovan je dnevnopolitičkim uticajem, a ne ekonomskim: "Cena nafte u 2011. godini podložna je spekulativnim uticajima", navodi NIS.

Cena nafte na međunarodnom tržištu u protekle dve sedmice opala je za više od 12 odsto, a blago je oslabio i kurs dolara u odnosu na evro.

Na pumpama NIS, evro-dizel danas košta od 130 do 136 dinara za litar, dizel D2 od 119 do 123 dinara a bezolovni benzin od 125 do 131 dinara za litar.

Predsednik UO Kompanije Nafta Nebojša Atanacković je kazao Beti da je teško proceniti da li će doći do smanjenja cena goriva u Srbiji, jer to umnogome zavisi od NIS.

Atanacković smatra da bi bilo logično da se cena goriva smanji zbog pada cene nafte na međunarodnom tržištu, ali je to pitanje u Srbiji kompleksno i zbog valutne razlike: nafta se plaća dolarima čija je vrednost opala u odnosu na evro, a dinar je poslednjih dana ojačao prema evru, tako da je gorivo u Srbiji sada čak i skuplje kada se računa u evrima.

On je dodao i da, bez obzira na to što postoji konkurencija, i što se cene razlikuju, tržište naftnih derivata u suštini još nije slobodno, zbog različitih akciza za uvozno i domaće gorivo, a cene diktira NIS kao glavni snadbevač gorivom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik