Minimalna cena rada ranije se usklađivala dva puta godišnje, ali je s tom praksom prekinuto 2014. kada je poslednji put menjan Zakon o radu.
Od tada se, za celu sledeću godinu, ona utvrđuje samo u septembru, posle čega sledi kreiranje budžeta. Ipak, nije nemoguće pokrenuti i vanredni postupak usklađivanja minimalne zarade, bilo kada tokom godine. Upravo to bi trebalo da se dogodi u skorije vreme jer, kako najavljuju sindikati, korekcije iznosa minimalne plate za narednu godinu, nezavisno od već utvrđenog povećanja koje će važiti od 1. januara 2023, biće moguće ponovnim ulaskom sindikata u pregovore sa vladom i poslodavcima. Razlozi za to su očigledni – skok inflacije i ogroman rast cena na malo, zbog čega oročeni minimalac za 2023. koji će u proseku iznositi 40.020 dinara mesečno uveliko kaska za iznosom minimalne potrošačke korpe, koja je u septembru bila 46.652,08 dinara.
Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, naglašava da će zahtev sindikata doći na red čim se bude konstituisao novi socijalno-ekonomski savet (SES), a to bi trebalo da bude do kraja ovog meseca.
– Pitanje konstituisanja novog SES-a je, koliko znam, već pokrenuto na sednici vlade. Korekcija visine minimalca u 2023. mogla bi da se sprovede u delo relativno brzo, odnosno već u toku prvog kvartala naredne godine. Ali, ne mogu da preciziram koliko bi to povećanje moglo da iznosi, jer bi pre toga moralo da se uzme u obzir i to koliki su procenti inflacije i za koliko je porasla potrošačka korpa – navodi Orbović. Dodaje da je ipak siguran da će usklađivanja biti, jer je i sam ministar finansija Siniša Mali, kada je odlučeno da će minimalac u 2023. biti uvećan za 14,3 odsto, rekao da je spreman da uđe u nove pregovore, ako bude bilo potrebe.
– Kada smo tražili usklađivanje minimalne zarade dva puta godišnje, Mali nije rekao „ne” – podseća Orbović.
Vlada Srbije u septembru je usvojila odluku o visini minimalne cene rada u 2023, po kojoj će od 1. januara minimalna zarada biti uvećana za 14,3 odsto, odnosno sa 201,22 po radnom času na 230 dinara.Prva inicijativa republičkom Socijalno-ekonomskom savetu oko ponovnog ozbiljnog razmatranja ideje oko usklađivanja nivoa minimalne cene rada i to dva puta godišnje potekla je pre oko godinu dana iz lokalnog SES-a u Pirotu. SES je razmatrao i prihvatio ovu inicijativu, ali odluke članova ovog tela ipak nisu obavezujuće. Ta odluka o nužnosti usklađivanja minimalne cene rada dva puta u godini prosleđena je na adresu Vlade Srbije i ona treba da bude ta koja će to da aminuje.
Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, smatra da, ukoliko bi se zbog inflacije ili iz nekog drugog opravdanog razloga, promenila minimalna cena rada, onda bi ta promena morala da se uradi uz uvažavanje mogućnosti privrede.
– Iako za najveći deo privrednika nije problem da li će se nivo minimalne zarade određivati dva puta godišnje, jer takvi poslodavci ionako već isplaćuju zarade koje su iznad minimalne, postoje firme koje su se našle u teškoj situaciji zbog već postojećeg povećanja. Kada država prihvata povećanje takve plate trebalo bi to da radi prema mogućnostima privrede. Pa, ako aktivnost raste za šest do osam odsto tokom godine, onda za toliko treba povećati i minimalnu zaradu – naglašava Atanacković. Zaključuje da minimalac ne treba povećavati po nečijoj želji ili teškoćama u životu, nego na osnovu toga koliko sve to može da izdrži i plati privreda.