Novi vid saradnje sa MMF-om

Bez autora
May 18 2011

Saradnja Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda biće nastavljena novim aranžmanom iz predostrožnosti, koji bi podrazumevao i određene reforme. Trebalo bi da aranžman bude dogovoren u narednih desetak dana, koliko će delegacija MMF-a ostati u Srbiji, a njegova primena očekuje se od septembra.Centralnoj banci trenutno ne treba novac, ali je vrlo dobro da imamo program sa MMF-om, jer on obezbeđuje zaštitu od bilo kojih neočekivanih rizika i izazova kratkoročnih političkih poteza u predizborno vreme.

Novi vid saradnje sa MMF-omSrbija i MMF nastaviće saradnju kroz zaključivanje novog aranžmana iz predostrožnosti. Program obezbeđuje zaštitu od bilo kojih neočekivanih rizika, poručuju iz centralne banke.

Saradnja Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda biće nastavljena novim aranžmanom iz predostrožnosti, koji bi podrazumevao i određene reforme. Trebalo bi da aranžman bude dogovoren u narednih desetak dana, koliko će delegacija MMF-a ostati u Srbiji, a njegova primena očekuje se od septembra.

Viceguverner NBS Bojan Marković kaže da centralnoj banci trenutno ne treba novac, ali da je vrlo dobro da imamo program sa MMF-om, jer on obezbeđuje zaštitu od bilo kojih neočekivanih rizika i izazova kratkoročnih političkih poteza u predizborno vreme.

I ekonomisti smatraju da je važno da Vlada sklopi novi dogovor sa MMF-om.

Goran Nikolić navodi da je aranžman dobar, jer Vlada sama sebi vezuje ruke za povećana trošenja i zato što se to odražava na kreditni rejting, jer može blago da utiče na njegovo povećanje.

Premijer Cvetković upoznao je predstavnike MMF-a sa aktuelnom ekonomskom situacijom u zemlji, a na sastanku je bilo reči o merama koje će Vlada u narednom periodu preduzeti, da bi održala makroekonomsku stabilnost.

U razgovorima sa predstavnicima Fonda učestvovali su guverner NBS Dejan Šoškić, potpredsednici Vlade, Božidar Đelić i Jovan Krkobabić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić i predsednik Saveta guvernera NBS Boško Živković.

Sa Misijom će narednih dana biti razmotrena aktuelna makroekonomska kretanja, oblasti u kojima su potrebne dalje reforme koje bi se sprovodile u okviru novog aranžmana, kao i fiskalna politika.

U pogledu strukturnih reformi, posebna pažnja biće posvećena javnim preduzećima, ali i reformama u zdravstvu, prosveti i penzijskom sistemu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik