Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da u prvoj polovini oktobra izvrši uplatu po 5.000 dinara svim penzionerima koji imaju mesečna primanja do 29.999 dinara. Za ovu isplatu neophodno je iz budžeta izdvojiti 6,89 milijardi dinara, odnosno gotovo 69 miliona evra. Novac se još uvek prikuplja, ali je izvesno da ćemo isplatu svim penzionerima, a njih je oko 1,4 miliona, završiti do sredine oktobra.Odmah nakon sednice na kojoj je tekst ovog pisma direktoru MMF usvojen, održan je sastanak lidera vladajuće koalicije, kojem je prisustvovao i premijer Srbije, a na kom je dogovoreno da se odmah ide na isplatu po 5.000 dinara penzionerima čije su prinadležnosti manje od 29.999 dinara.
Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da u prvoj polovini oktobra izvrši uplatu po 5.000 dinara svim penzionerima koji imaju mesečna primanja do 29.999 dinara.
Za ovu isplatu neophodno je iz budžeta izdvojiti 6,89 milijardi dinara, odnosno gotovo 69 miliona evra.
- Novac se još uvek prikuplja, ali je izvesno da ćemo isplatu svim penzionerima, a njih je oko 1,4 miliona, završiti do sredine oktobra - potvrđeno je “Novostima” u Vladi.
U Nemanjinoj 11, međutim, nisu bili spremni da komentarišu činjenicu da je na sednici Vlade održanoj prošle nedelje usvojeno Pismo o namerama koje je, pred zasedanje Borda direktora MMF, pregled svega onoga na šta se državne institucije, u sklopu aranžmana koji imamo sa ovom institiucijom, obavezuju. A, u ovom dokumentu doslovno piše:
- Manja realizacija rashoda od planirane, naročito u oblasti kapitalnih izdataka, mogla bi otvoriti prostor za preraspodele kasnije tokom godine. Trenutno taj iznos procenjujemo na šest milijardi dinara - konstatuje se u Pismu o namerama, a koje su potpisali premijer Mirko Cvetković, guverner NBS Dejan Šoškić i ministarka finansija Diana Dragutinović.
- Međutim, ukupna vrednost zahteva za dodatnu potrošnju koji stižu za finansiranje kredita i drugih stimulativnih mera, jednokratne pomoći penzionerima i rešavanje problema nestašice mleka, verovatno će premašiti konačni iznos raspoloživih sredstava za preraspodelu. Stoga ćemo morati da odredimo prioritete, a odluka o njima biće doneta u vreme narednog razmatranja aranžmana krajem oktobra.
Međutim, odmah nakon sednice na kojoj je tekst ovog pisma direktoru MMF usvojen, održan je sastanak lidera vladajuće koalicije, kojem je prisustvovao i premijer Srbije, a na kom je dogovoreno da se odmah ide na isplatu po 5.000 dinara penzionerima čije su prinadležnosti manje od 29.999 dinara.
Ekonomisti, uglavnom, odluku Vlade da isplati jednokratni bonus penzionerima doživljavaju kao populističku.
- Jednokratna isplata po 5.000 dinara neće značajno poboljšati standard penzionera - kaže za “Novosti” prof. Milivoje Kanjevac.
- S druge strane, ova odluka da se iz budžeta isplati dopunski iznos namenjen potrošnji može uticati i na moguće oscilacije kursa, ali i na inflaciju.
Vlada mora, podseća prof. Kanjevac, omogućiti bolje uslove poslovanja privredi, a, pre svega, izvoznicima, ali i smanjiti administraciju koja je, kako kaže, “dva do tri puta veća od onoga što je potrebno Srbiji”.
Prema mišljenju ekonomiste Gorana Nikolića, isplata bonusa penzionerima podići će domaću tražnju u oktobru za oko šest odsto.
- Mislim da će kurs ostati stabilan, jer će Narodna banka Srbije po svaku cenu braniti projektovanu inflaciju od maksimalnih osam odsto - konstatuje Nikolić.
- Septembar ćemo završiti sa mesečnim rastom inflacije od oko 0,8 odsto, a što će dovesti da posle devet meseci ove godine rast cena bude 6,7 odsto.
Prema Nikolićevim rečima, upravo će kvartal u kom će penzioneri dobiti jednokratnu nadoknadu biti ključan za stopu inflacije.
- Verujem da će, zbog toga, u četvrtom kvartalu Narodna banka Srbije ponovo podići referentnu kamatnu stopu.