Poreska uprava je prošle godine naplatila 2.249 milijardi dinara prihoda što je za 94 odsto više nego 2014.godine kada je počela reforma poreskog sistema.
Taj procenat je premašen u 2023. godini, što je prilično neobično da se reforme sprovode uz istovremeni rast naplate prihoda, rekao je večeras kao učesnik „Kopaonik biznis foruma” Rade Šević, pomoćnik direktora Poreske uprave.
Poreska uprava se služi mekim metodama poreska kontrola kroz edukaciju i obrazovanje ali se ne odriče korišćenja kontrole.
– Utvrdili smo nepravilnosti u više od polovinje kontrola, obračunali 28 milijardi dinara što je osam odsto više nego 2021. U kontrolama evidentiranja konotrola preko fisklanih uređaja 14.500 kontrola i imali smo 3.929 privremeno zatvorenmih objekata-rekoa je Šević.
Poreska policija je podnela nadležnim tužilaštvima u 2022. više od 1.100 krivičnih prijava protiv 1.540 lica za 14,7 milijardi dinara izbegnutog poreza, kao i 5,8 milijardi dinara pribavljene protivpravne imovinske koristi. U strukturi poreza najviše se odnosi na PDV, porez na dobit i ostale poreske oblike.
On je nabrojao sve reforme koje je Poreska uprava sprovela od 2015.godine kao što su sve poreske oblike su preveli u elektronske oblike, omogućili izdavanje elektronskih uverenja, pojačali komunikaciju sa poreskim obveznicima, olakšali podnošenje poreskih prijava za sezonske radnike i značajno smanjili vreme za povraćaj PDV-a.
Moderator Svetislav Kostić , profesor Pravnog fakulteta je rekao da je najbolji pristup za Poresku upravu da „govori tiho i nosi psa sa sobom”. Odnosno, da represija mnogo ne pomaže.
Na „Kopaonik biznis forumu” je demonstrirano kako se koriste podaci kroz novi sistem fiskalizacije , koji se primenjuje od maja prošle godine. Svi obveznici su geo-locirani tako da su svi posetioci panela na ekranu mogli da vide prodajne objekte na Kopaoniku. Uverili smo se na primeru prodavnice koja se nalazila 200 metara od hotela „Grand” koliko je izdato računa, šta se kupovalo, potom da je 16. februara kada je bio praznik u toj prodavnci bio najveći promet u proteklih mesec dana ... Porezinci imaju uvid šta se dešava na svakom prodajnom mestu i kada bi sva prodajna mesta koristila globalni identifikator baza podataka bi bila izizetno moćna, tako da bi moglo da se tačno zna kolika količina hleba Sava je prodata do 19 časova u Srbiji.
Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Savet stranih investitora je rekao da u Srbiji u oblasti poreza postoji čitav jedan paraleni svet –parafiskalnih nameta. On je rekao da je 2012. bilo ukinuto 138 parafiskalnih nameta, ali da su ti nameti počeli ponovo da se pojavljuju. Svi ovi parafiskalni nameti treba da budu adekvatni usluzi koji platioci tih usluga i dobijaju.
Srđan Svirčev, iz Svetske banke, kaže da poreski obveznici moraju da znaju da se situacija prati. Predvidivost dovodi do boljeg kvaliteta usluga. Poreska uprava u ovom momentu dosta kvalitetno radi.
Kako je moglo da se čuje iz ugla privrede, privrednici ne izbegavaju plaćanje poreza, već žele da im plaćanje bude jednostavan proces, umesto da angažuju pet ljudi.