Projekcije sumorne, ali fondovi socijalne sigurnosti će opstati

Bez autora
Jul 13 2023

Iako su projekcije sumorne, fondovi socijalne sigurnosti će opstati i vršiti svoju funkciju, a kako ne bi došli u ozbiljne probleme neophodno je sve resurse angažovati za razvoj ekonomije, rast plata i povećanje produktivnosti.

Ovo je, između ostalog, istaknuto tokom okruglog stola na temu "Demografski trendovi i socioekonomski izazovi - šta i kako dalje", koji je organizovala Unija poslodavaca Republike Srpske. Takođe, naglašeno je da demografske promjene koje uključuju migracije, starenje stanovništva i sve manje radne snage predstavljaju izazov, a koliko je stanje loše možda najbolje govori procjena da ćemo već 2029. godine imati nula nezaposlenih.

"Možemo ugrubo projektovati da u 2030, 2031. i 2032. godini nećemo imati radne snage. Procjena je da ćemo 30.000 radnih mjesta morati popuniti radnicima koji dolaze sa strane", rekao je ekonomista Stevo Pucar, dodajući da će Republika Srpska u 2030. godini imati otvorenih 340.000 radnih mjesta.

Tokom izlaganja ekonomista moglo se čuti i to da će Republika Srpska ovim trendom odlaska i po osnovu prirodnog priraštaja do 2068. godine ostati bez čak 57 odsto stanovništva te da će se ovim tempom broj radnika i penzionera izjednačiti već u 2042. godini.

Ekonomista Saša Stevanović je rekao da će ovim tempom rasta za penzije u Republici Srpskoj u 2033. godini biti potrebno dvije milijarde maraka, što znači da će nam te godine trebati ekonomija od 20 milijardi KM. On je rekao i da je teško projektovati šta će se dešavati za godinu ili godinu i po dana, a kamoli deset.

"Da li je prije samo pet godina neko mogao očekivati da ćemo mjereno paritetom kupovne moći dostići svjetski nivo", upitao je Stevanović.

Kao i u Republici Srpskoj, slična situacija je i u Federaciji Bosne i Hercegovine kada je riječ o fondovima socijalne sigurnosti, prije svega penzionom i fondu zdravstvenog osiguranja, međutim problem u ovom entitetu je što nisu dostupni relevantni podaci.

"Danas u FBiH ne znamo koliko imamo aktivno radnog stanovništva i nema šanse da imamo više od 200.000 nezaposlenih", rekao je ekonomista Faruk Hadžić, ističući da je Federacija BiH 2014. imala 384.000 penzionera, a 2020. godine 434.000. U istom tom periodu izdvajanja za penzije povećana su za oko 700 miliona KM.

Saša Trivić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao je da se projekcije prave na način kao da se ništa neće desiti i zbog toga ih ne treba uzimati zdravo za gotovo.

"Neće biti sve tako crno, smanjuje se broj odlazaka ljudi i postajemo privlačni nekim drugim radnicima. Penzioni sistem koji imamo je mrtav i to je već sada porez, a država treba da izađe jasno i glasno da kaže da će penzija biti, a ne da imamo narativ mladih da oni neće imati penzije", rekao je Trivić.

On kaže da je rješenje svih problema u jačanju ekonomije, rastu plata i produktivnosti te da postoji rezervoar i za radnu snagu, a to je javna uprava koja u ovom trenutku može da se oslobodi 30.000 radnika.

Tokom rasprave bilo je i ideja da se finansiranje zdravstva treba prebaciti na teret svih, odnosno da se finansira iz PDV-a. Procjena je da bi ukidanjem doprinosa za zdravstvo sve moglo da se nadomjesti sa PDV-om od 21 odsto, međutim bilo je onih koji su protiv toga, naglašavajući da to nije dobro za siromašna društva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik