Sankcije za nesavesne poslodavce

Bez autora
Jul 10 2011

Socijalno-ekonomski savet uglavnom je zadovoljan realizacijom obaveza koje su potpisivanjem sporazuma, pre dva meseca, na sebe preuzeli poslodavci, sindikati i Vlada. Posle dogovora o minimalnoj ceni rada, sada su se saglasili i oko povećanja neoporezivog dela plate.Prilikom isplate zarada, poslodavci poreze i doprinose ubuduće neće plaćati na iznos do 10.000 dinara, neoporezivi deo sada je 7.300. Osim što su tražili da to oslobađanje bude veće, poslodavci su teška srca pristali, jer primena te odluke ne počinje odmah.

Sankcije za nesavesne poslodavcePredstavnici Vlade, poslodavaca i sindikata traže krivičnu odgovornost za vlasnike firmi koji zaposlenima duže od tri meseca ne isplate zarade.

Socijalno-ekonomski savet uglavnom je zadovoljan realizacijom obaveza koje su potpisivanjem sporazuma, pre dva meseca, na sebe preuzeli poslodavci, sindikati i Vlada. Posle dogovora o minimalnoj ceni rada, sada su se saglasili i oko povećanja neoporezivog dela plate.

Prilikom isplate zarada, poslodavci poreze i doprinose ubuduće neće plaćati na iznos do 10.000 dinara, neoporezivi deo sada je 7.300. Osim što su tražili da to oslobađanje bude veće, poslodavci su teška srca pristali, jer primena te odluke ne počinje odmah.

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije poručuje da će se povećanje neoporezivog dela zarade odnositi samo na poslednja tri meseca ove godine, a pre toga će se čak sedam meseci primenjivati povećani deo minimalne zarade.

Dok poslodavci smatraju da bi prava mera bila da se čitav minimalac, koji je 17.750 dinara, ne oporezuje, Stalna konferencija gradova i opština zamera što je neoporezivi deo uopšte povećan, jer to smanjuje njihov prihod od poreza na zaradu, koji po novom zakonu ostaje opštinama.

U nameri da zaštiti prava radnika, Socijalno-ekonomski savet od Vlade traži i izmene Krivičnog zakona.

"Da poslodavci koji ne isplaćuju plate duže od tri meseca, imaju krivičnu odgovornost. Jednostavno, neplaćanje doprinosa, neoveravanje zdravstvenih knjižica, neisplaćene plate treba regulisati na ovaj način", ocenio je predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Ljubisav Orbović.

Na taj način bi bilo izbegnuto i povezivanje staža o trošku države, na svake dve-tri godine.

Osporavani predlog izmena zakona o štrajku, još nije stigao do Socijalno-ekonomskog saveta. Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić kaže da taj zakon neće ući u proceduru dok ne bude postignuta potpuna saglasnost svih socijalnih partnera.

"Mi nismo ni u kakvoj obavezi prema bilo kome, u smislu naših evropskih integracija i u smislu bilo kakvog drugog pritiska, da taj zakon donesemo sada i odmah", navodi Ljajić.

Posle sednice Saveta, kojoj su prisustvovali i članovo Ekonomsko-socijalnog saveta Republike Srpske, potpisan je memorandum o saradnji, koji bi trebalo da doprinese efikasnijem rešavanju socijalnih potreba i problema građana obe republike.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik