Cene goriva veće su od ponoći i na pumpama Naftne industrije Srbije, pošto su pre tri dana benzin i dizel poskupeli kod gotovo svih trgovaca zbog povećanja akciza.Cenovnici NIS su, ipak, niži nego na pumpama drugih kompanija, jer litar evropremijuma košta 128,6 dinara, evrodizela 122,5, dizela D2 110, a BMB 95 118,4 dinara. Od srede su cene veće zbog povećanja akciza na sve derivate koje proizvode, ali i rasta cena sirove nafte na svetskom tržištu.
Cene goriva veće su od ponoći i na pumpama Naftne industrije Srbije, pošto su pre tri dana benzin i dizel poskupeli kod gotovo svih trgovaca zbog povećanja akciza.
Cenovnici NIS su, ipak, niži nego na pumpama drugih kompanija, jer litar evropremijuma košta 128,6 dinara, evrodizela 122,5, dizela D2 110, a BMB 95 118,4 dinara.
Kako kažu u NIS, od srede su cene veće zbog povećanja akciza na sve derivate koje proizvode, ali i rasta cena sirove nafte na svetskom tržištu.
- Prosečna cena nafte „brent“ povećala se od Nove godine za više od dva dolara po barelu, a država je od 1. januara povećala i trošarine od 0,3 do 6,6 dinara na sva naša goriva - kažu u pres službi domaćeg proizvođača.
- U poređenju sa zemljama okruženja, evropremijum na pumpama NIS jeftiniji je nego u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji i Grčkoj. Sledeće promene cena na pumpama zavisiće od kretanja nafte na svetskom tržištu i situacije na regionalnom tržištu naftnih derivata.
Kako kažu, cene u veleprodaji za dizel koji je mogao slobodno da se uvozi i pre početka liberalizacije tržišta, veće su samo za iznos akcize.
- Veleprodajne cene benzina povećane su za polovinu od iznosa rasta akciza - kažu u NIS.
- Cenovnici u veleprodaji ubuduće će zavisiti od konkurentne situacije na tržištu.