Srbija traži jeftiniji dotok gasa preko Mađarske

Bez autora
Nov 15 2011

Javno preduzeće „Srbijagas” moglo bi u narednih mesec i po dana da reši pitanje cene transporta gasa preko Mađarske, koja je šest puta veća za Srbiju nego za bilo koju drugu zemlju u okruženju i kreće se oko 30 dolara za 1.000 kubika.Ukoliko se u naredne tri do četiri nedelje ovo pitanje, o kome se već razgovara s Mađarima, ne bi rešilo na obostranu korist, „Srbijagas” će biti prinuđen da pomoć potraži na Međunarodnom sudu pravde u Strazburu, jer nema osnova da se transport preko ovog severnog suseda već godinama Srbiji naplaćuje toliko skupo.

Srbija traži jeftiniji dotok gasa preko MađarskeJavno preduzeće „Srbijagas” moglo bi u narednih mesec i po dana da reši pitanje cene transporta gasa preko Mađarske, koja je šest puta veća za Srbiju nego za bilo koju drugu zemlju u okruženju i kreće se oko 30 dolara za 1.000 kubika, potvrdio je juče za „Politiku” Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa”.

Ukoliko se u naredne tri do četiri nedelje ovo pitanje, o kome se već razgovara s Mađarima, ne bi rešilo na obostranu korist, „Srbijagas” će biti prinuđen da pomoć potraži na Međunarodnom sudu pravde u Strazburu, jer nema osnova da se transport preko ovog severnog suseda već godinama Srbiji naplaćuje toliko skupo, objašnjava prvi čovek „Srbijagasa”.

– Uspešnim završetkom razgovora s Mađarskom cena gasa bi i za krajnjeg potrošača bila niža, ali bi i „Srbijagas” jeftinije dobijao plavi energent koji stiže iz Rusije. Ovo pitanje je moglo biti rešeno i ranije da ga je neko pokrenuo – kaže Bajatović.

Upitan šta je razlog posete Alekseja Milera, šefa „Gasproma”, koji bi u ponedeljak trebalo da dođe u Beograd, Bajatović kaže – „sve aktuelne energetske teme”.

Gradnja gasovoda „Južni tok”, čija bi ćerka firma uskoro trebalo da bude registrovana u Srbiji, kao i početak projektovanja ovog gasovoda.

– Tu se, dakle, ne misli na studiju izvodljivosti gasovoda „Južni tok”, koju je Srbija prva završila i predala „Gaspromu”, već na konkretan projekat koji će „Srbijagas” raditi zahvaljujući i tome što je deo para obezbeđen uz pomoć vlade – kaže Bajatović.

S prvim čovekom ruskog „Gasproma” će se razgovarati i o podzemnom skladištu gasa „Banatski Dvor”, u koji se utiskuje komercijalni gas. Iz njega bi ove zime biti povučene izvesne količine plavog goriva, ukoliko za tim bude bilo potrebe. U ovoj, prvoj, fazi „Banatskog Dvora” biće utisnuto 450 miliona kubika gasa.

Predmet razgovora biće i gradnja gasnih elektrana koje će, kako kaže Bajatović, imati smisla samo ukoliko izvori dotoka gasa budu sigurni i isplativi. Poseta Milera biće iskorišćena i za zaključivanje dugoročnog ugovora kojim će se ponovo izbeći plaćanje penala „Gaspromu” ukoliko se dogodi da Srbija ne povuče najavljene količine gasa. Tu privilegiju je, kaže, Srbija i do sada jedina imala.

Pokušaće se da se kroz razgovor s čelnikom „Gasproma” dogovori da se cena gasa ubuduće određuje nešto drugačije, što bi moglo dovesti  pojeftinjenje gasa.

– Cena bi mogla biti osetnije niža. To ne znači drastično pojeftinjenje, ali bi mogla biti dogovorena nešto povoljnija cena – objašnjava Bajatović. On ističe da je ponovo aktivirano preduzeće „Progresgastrejding” preko kog se  devedesetih godina uvozio gas u Srbiju, a koje bi sada moglo da se bavi izvozom smrznutog povrća i sušenog voća. Razgovaraće se i o „Sogazu” (zajedničkoj kompaniji „Gasproma” i „Srbijagasa”), za osiguranje u Srbiji, koja čeka saglasnost NBS za početak rada.

Poseta Milera mogla bi biti iskorišćena i za razgovor o vraćanju udela koji je Srbija imala u „Jugorosgasu”, odnosno o ceni po kojoj bi 25 odsto kapitala u ovom ćerki firmi „Gasproma” mogao da se otkupi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik