Cena struje sve više opterećuje i građane i EPS. Dug za struju dostigao je 70 milijardi dinara, a građani, sa sadašnjim platama i penzijama, sve teže izlaze na kraj sa računima.Struju redovno plaća tek 70 odsto potrošača, a trideset procenata rizikuje da i bukvalno ostane u mraku. Problemi su zastupljeni u obe kategorije, i kod domaćinstava i kod velikih potrošača, a dugovanja su podeljena na oko 30 milijardi dinara, i u jednoj i u drugoj kategoriji. Na jugu zemlje, pored velikog duga firmi, teško je naplatiti struju i od domaćinstava.
Struju redovno plaća tek dve trećine potrošača, i to oni sa najnižim primanjima! Najbolja naplata je na području Vojvodine i Beograda, u proseku oko 95 odsto, a najslabija na području Niša i juga Srbije.
Cena struje sve više opterećuje i građane i EPS. Dug za struju dostigao je 70 milijardi dinara, a građani, sa sadašnjim platama i penzijama, sve teže izlaze na kraj sa računima.
Struju redovno plaća tek 70 odsto potrošača, a trideset procenata rizikuje da i bukvalno ostane u mraku.
"Problemi su zastupljeni u obe kategorije, i kod domaćinstava i kod velikih potrošača, a dugovanja su podeljena na oko 30 milijardi dinara, i u jednoj i u drugoj kategoriji", kaže Radovan Stanić iz Elektroprivrede Srbije.
Na jugu zemlje, pored velikog duga firmi, teško je naplatiti struju i od domaćinstava. U samom Nišu, građani duguju više od šest milijardi.
U Novom Pazaru, od 40 hiljada domaćinstava, 15 odsto ne plaća struju, a najveća potraživanja su u pet opština na području distribucije Vranje.
"Pokušavamo na sve načine da naplatimo naša potraživanja. Dugovanja se kreću od 10.000 u Trgovištu, do nešto više od 40.000 u Bujanovcu i do skoro 60.000 po domaćinstvu u Preševu", kaže Zoran Knežević iz Elektrodistribucije Vranje.
Građani se uglavnom žale na male plate i penzije, pa za račune teško da nešto preostane.
Statistika, međutim, pokazuje da su, uz penzionere, najredovnije platiše građani sa najnižim platama.
Inače, najbolja naplata u Srbiji je na području Vojvodine i Beograda, u proseku oko 95 odsto.
Redovnim platišama veće povlastice
Za redovne platiše EPS najavljuje i veće povlastice, a dugoročno rešenje je izrada socijalne energetske karte.
Stav poslovodstva EPS-a jeste da je neophodno napraviti socijalnu kartu i snimiti socijalno stanje stanovništva u Srbiji.
"Onima koji nisu u situaciji zbog ukupnih socijalnih prilika da izmire te obaveze zaista treba pomoći. Dati i veće popuste, a nekima čak i besplatno električnu energiju", rekao je Životije Jovanović iz EPS-a.
Elektroprivreda je nedavno ponudila da broj domaćinstava kojima će davati popust za potrošnju do 350 kilovat-sati struje mesečno bude 10 puta veći.
EPS traži od Vlade da sa lokalnim samoupravama utvrdi koja domaćinstva su najugroženija i dostave im spiskove. Za ostale, kažu, moraju važiti tržišne cene struje.