Toplane su sa Vladom konačno rešile problem nabavke mazuta. Iz robnih rezervi obezbeđeno je 27. 500 tona tog energenta za 39 toplana, što je dovoljno do Nove godine. Neke toplane dobiće i finansijsku pomoć iz budžeta.Međutim, pitanje starih dugova za gas i dalje stoji, jer se moraju plaćati tekuće isporuke. Građani priključeni na daljinske sisteme ove zime imaju tople radijatore zahvaljujući, pre svega, robnim rezervama. Već od sutra počeće potpisivanje sa onim toplanama koje su najugroženije. Od osam do deset toplana će dnevno potpisivati ugovore posle toga će mazut povlačiti po tom rasporedu.
Vlada obezbedila toplanama mazut iz robnih rezervi do Nove godine. Neke toplane dobiće i finansijsku pomoć iz budžeta. Još uvek otvoreno pitanje starih dugova i plaćanja tekućih isporuka.
Toplane su sa Vladom konačno rešile problem nabavke mazuta. Iz robnih rezervi obezbeđeno je 27. 500 tona tog energenta za 39 toplana, što je dovoljno do Nove godine. Neke toplane dobiće i finansijsku pomoć iz budžeta. Međutim, pitanje starih dugova za gas i dalje stoji, jer se moraju plaćati tekuće isporuke.
Građani priključeni na daljinske sisteme ove zime imaju tople radijatore zahvaljujući, pre svega, robnim rezervama.
"Već od sutra počeće potpisivanje sa onim toplanama koje su najugroženije. Od osam do deset toplana će dnevno potpisivati ugovore posle toga će mazut povlačiti po tom rasporedu", rekao je Dejan Stojanović, iz Udruženja toplana Srbije.
Toplane su se obavezale da taj mazut vrate za dva meseca. Ovo je, kažu, povoljan aražman jer nema kamate.
"Plaćanje je na 60 dana, znači odložena valuta i to se garatuje samo menicama preduzeća, a ne bankarskim garacijama kako je to traženo od NIS-a, što dodatno opterećuje toplane jer i bankarske garacije koštaju", kaže Stojanović.
Rebalansom državne kase toplanama je namenjeno oko tri milijarde dinara koje će dobiti direktno ili preko lokalnih samouprava, za plaćanje gasa.
Potreban plan za poslovanje toplana
Stručnjaci ocenjuju da je trebalo mnogo ranije razmotriti poslovanje toplana, jer većina građana i privreda nisu u mogućnosti da redovno plaćaju grejanje.
"Mora se konačno, na vreme, već tokom narednog leta brinuti o zimi 2011/2012. godine da nam se ne ponovi ova situacija. Pogotovu što će toplane teško moći da iz svojih sredstava i vrate ovaj mazut", rekla je Jelica Putniković iz Balkan magazina.
Putnikovićeva navodi da ponovo postoji situacija da se iz budžeta greje jedan broj građana dok drugi, koji nisu priključeni na daljinske sisteme, nemaju tu povlasticu.
U Srbiji ima 57 toplana, a koliko građani i privreda duguju za grejanje ne zna se. Toplane su uglavnom izmirile stare dugove za mazut NIS-u. Sa gasom je situacija teža jer "Srbijagasu" treba platiti još oko četiri milijarde dinara samo prošlu godinu.