U penziju s uputstvom

Bez autora
Jul 18 2010

Svaki novi penzioner u Srbiji ubuduće će od penzijskog fonda uz rešenje o penzionisanju dobiti i obaveštenje o tome kakva su mu prava ukoliko nastavi da radi i posle odlaska u mirovinu. Biće obavešten o tome šta ga čeka ukoliko se posle dobijene penzije zaposli u inostranstvu, a da o tome nije obavestio Fond PIO.Saznaće i da li se obustavlja isplata porodičnih penzija ukoliko se deca privremeno zaposle. Ova obaveštenja odnosiće se na starosne, invalidske i penzionere koji primaju porodičnu penziju, ali i na sve one koji imaju pravo na tuđu negu i pomoć.

U penziju s uputstvomSvaki novi penzioner u Srbiji ubuduće će od penzijskog fonda uz rešenje o penzionisanju dobiti i obaveštenje o tome kakva su mu prava ukoliko nastavi da radi i posle odlaska u mirovinu.

Biće obavešten o tome šta ga čeka ukoliko se posle dobijene penzije zaposli u inostranstvu, a da o tome nije obavestio Fond PIO. Saznaće i da li se obustavlja isplata porodičnih penzija ukoliko se deca privremeno zaposle – najavljuje u razgovoru za „Politiku” Vladimir Stanković, direktor Sektora za ostvarivanja prava u Fondu PIO.

Ova obaveštenja odnosiće se na starosne, invalidske i penzionere koji primaju porodičnu penziju, ali i na sve one koji imaju pravo na tuđu negu i pomoć.

– Razlog za dodatno objašnjenje je da se prevaziđu nedoumice, ali i izbegnu eventualne komplikacije koje mogu dovesti do obustave isplata prinadležnosti penzionerima koji su primali dve penzije, a da nisu znali da na to nemaju prava – pojašnjava Stanković.

Da bi pravo na starosnu penziju mogli da koristite onako kako predviđa zakon potrebno je da znaju da će im za vreme rada u inostranstvu isplata penzije biti obustavljena, ukoliko međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.

Dospeli mesečni iznosi penzije koji nisu mogli biti isplaćeni zbog toga što penzioner nije blagovremeno obavestio Fond o promenama važnim za isplatu (promena prebivališta, dostavljanje novog ovlašćenja za lice koje u tuđe ime prima penziju), naknadno će se isplatiti najviše za 12 meseci unazad, računajući od dana obaveštenja.

Ako je neko stekao pravo na dve ili više penzija u Srbiji može, kaže Stanković, koristiti samo jednu i to po sopstvenom izboru. U slučaju da je ostvario pravo na inostrani deo penzije prema međunarodnom ugovoru, a u Srbiji prima manje od najniže penzije po domaćim propisima, garantovani iznos penzije od 11.088 dinara mu pripada samo ako je zbir te dve penzije manji od tog iznosa.

Zakonom o penzijama predviđene su i novčane kazne od 1.000 do 20.000 dinara ukoliko penzioner ne prijavi, odnosno neblagovremeno prijavi promenu koja je od uticaja na pravo i obim korišćenja tog prava.

Prema Stankovićevim rečima, da bi neko mogao da koristi pravo na porodičnu penziju potrebno je da zna da ukoliko se zaposli, odnosno počne da obavlja samostalnu delatnost, da će mu isplata penzije biti obustavljena. Obustave isplate ovih penzija se ne odnosi na decu koja obavljaju privremene i povremene poslove preko omladinskih zadruga, a nalaze se na školovanju i nemaju navršenih 26 godina života.

Ako se, pojašnjava Stanković, primaocu porodične penzije zbog zaposlenja, ili korišćenja starosne ili invalidske penzije, ne isplaćuje porodična penzija koja mu pripada, ostalim članovima uže porodice isplaćuje se za to vreme porodična penzija u visini koja se određuje kao da korisnik penzije nema pravo na porodičnu penziju. Ako porodičnu penziju koriste dva ili više člana porodice, pa nekom od njih prestane pravo na penziju, ostalim članovima ponovo se određuje visina penzije. Tako određena visina penzije pripada od prvog narednog dana u odnosu na dan kada je korisniku prestalo pravo na penziju.

U slučaju invalidskih penzija, penzioner koji se ponovo zaposli biće pozvan na pregled radi ponovne ocene radne sposobnosti, napominje Stanković. Ukoliko se, bez opravdanih razloga, u određenom roku ne odazove pozivu na pregled, isplata invalidske penzije će takođe biti obustavljena, a obustavljeni mesečni iznosi penzije naknadno će se isplatiti, ukoliko se odazove pozivu u roku do 30 dana. Pravo na invalidsku penziju prestaje ukoliko se utvrdi da ne postoji potpun gubitak radne sposobnosti, zaključuje on.

Oni koji primaju starosnu penziju a radili su u međuvremenu u inostranstvu imaju pravo da podnesu novo rešenje za obračun penzija, jer im ona može biti veća zbog inostranog dela. Uslov je da je penzioner najmanje godinu dana bio zaposlen.

Upitan da li su nove uplate doprinosa glavni pokazatelj na osnovu kog se utvrđuje da li će nekome biti privremeno obustavljena isplata penzije, Stanković kaže da u Fondu PIO imaju različite mehanizme za utvrđivanje dopunskog rada.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik