Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2024. godinu.
Ukupni prihodi predviđeni predlogom iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi dinara, odnosno 6,5 odsto, više u odnosu na iznos prihoda predviđen inicijalnim budžetom za ovu godinu.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2024. godinu, prema proceni Ministarstva finansija, iznosi 3,8 odsto BDP-a, što je više od originalne procene koja je iznosila 3,5 odsto.
U apsolutnom iznosu to je 8.946,2 milijarde dinara, odnosno 76,3 milijarde evra.
Predloženim rebalansom budžeta su, između ostalog, predviđena veća izdvajanja za kapitalne investicije, za ostvarivanje prava iz oblasti zaštite porodice i dece, za zdravstvo, poljoprivredu, ekologiju, prosvetu, kulturu, odbrambeni sektor.
Na današnjoj sednici usvojen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, kojim je predviđeno povećanje iznosa roditeljskog dodatka i paušala za nabavku opreme za dete, za decu rođenu 1. januara 2024. godine i kasnije.
Ovim zakonom ubrzaće se proces ostvarivanja prava na dečji dodatak i omogućiti smanjenje dokaza koji su potrebni da bi se ovo pravo ostvarilo.
Takođe, biće ostvareno i pravo na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu bez roditeljskog staranja, decu sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom, kao i za decu korisnika novčane socijalne pomoći, u slučaju da jedinica lokalne samouprave ne finansira navedeno pravo.
Vlada Srbije donela je odluku da se 3. i 4. maj ustanove kao Dani sećanja na žrtve masovnih ubistava.
Ova odluka je doneta na predlog Ministarstva prosvete, a na inicijativu Viktimološkog društva Srbije, koju je podržala Radna grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikarˮ.
Odlukom, kojom su 3. i 4. maj proglašeni Danima sećanja na žrtve masovnih ubistava, podstiče se izgradnja kulture sećanja na stradale i šalje jasna poruka da žrtve ne smeju biti zaboravljene, kao i da ovakvi tragični događaji ne smeju da se ponove.
Različite aktivnosti doprinele bi podizanju svesti javnosti, posebno mladih o tome kako sprečiti da se ovako tragični događaji ponove.
Počev od školske 2024/2025. godine Ministarstvo prosvete je u pravilnicima o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada osnovnih i srednjih škola utvrdilo obeležavanje Nedelje sećanja i zajedništva, kao negovanje kulture sećanja i odavanja počasti nevinim žrtvama – učenicima i mladima, kroz primere dobre prakse realizovane tokom školske godine, razvoj i promociju humanosti, empatije, tolerancije, poštovanja i dijaloga.
Članovi Vlade usvojili su i Izveštaj o radu Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikarˮ za period od 8. juna do 6. septembra 2024. godine.
Na sednici je usvojen Zaključak o usvajanju Programa za podršku sprovođenja mera u cilju sprečavanja porodičnog i vršnjačkog nasilja u 2024. godini, za koji je opredeljeno ukupno 55.000.000 dinara.
Imajući u vidu da je jedan od osnovnih ciljeva Vlade Srbije sistemska podrška u pogledu sprečavanja porodičnog i vršnjačkog nasilja, Programom se utvrđuju ciljevi, promovisanje primera dobre prakse, podrška u sprovođenju mera i podizanju kapaciteta profesionalaca za primenu propisa, kako bi bili u stanju da prepoznaju i adekvatno reaguju u slučajevima nasilja.
Takođe, uređeni su i uslovi za dodelu sredstava, raspisivanje javnog konkursa, kriterijumi za izbor projekata, kao i praćenje realizacija i izveštavanje.
Na današnjoj sednici usvojen je Predlog zakona o bezbednosti u železničkom saobraćaju, kojim su definisani uslovi koje sistem železnice u Republici Srbiji treba da ispuni kako bi se obezbedio odgovarajući stepen bezbednosti i koncept železničkog sistema.
Donošenje ovog zakona uticaće na sve zainteresovane strane u procesu odvijanja železničkog saobraćaja, a pre svega upravljača železničke infrastrukture, železničke prevoznike, železničku industriju (proizvođače i izvođače), organe državne uprave, imenovana tela za ocenu usaglašenosti, korisnike železničkih usluga (građani, privreda, špediteri), kao i druge koji učestvuju u ovom procesu pružanja usluga.
Odredbe ovog predloga zakona odnose se na dalje unapređenje bezbednosti železničkog sistema primenom relevantnih propisa EU transponovanih u nacionalno zakonodavstvo, koji su usklađeni sa zahtevima Evropske unije.