Ko je početkom maja prodao akcije Naftne industrije Srbije (NIS) - pogrešio je. Vrednost ove deonice raste, a u petak je dostigla cenu od 792 dinara. Akcije Telekoma Srbija, koje se očekuju na jesen, prema oceni stručnjaka, u startu će koštati i više. Vrednost akcije NIS-a je proteklih nedelja veća oko 15 odsto, a cena se kretala između 750 i 800 dinara.U jednom trenutku je cena porasla na 820 i približila se maksimumu od 850 dinara, koji je zabeležen 30. maja. Investitori očekuju da će NIS u avgustu da objavi dobre rezultate poslovanja za prvih šest meseci ove godine
Ko je početkom maja prodao akcije Naftne industrije Srbije (NIS) - pogrešio je.
Vrednost ove deonice raste, a u petak je dostigla cenu od 792 dinara. Akcije Telekoma Srbija, koje se očekuju na jesen, prema oceni stručnjaka, u startu će koštati i više.
Vrednost akcije NIS-a je proteklih nedelja veća oko 15 odsto, a cena se kretala između 750 i 800 dinara. U jednom trenutku je cena porasla na 820 i približila se maksimumu od 850 dinara, koji je zabeležen 30. maja.
- Investitori očekuju da će NIS u avgustu da objavi dobre rezultate poslovanja za prvih šest meseci ove godine. Kiril Kravčenko je već najavio veću dobit i zato cena raste - kaže Nenad Gujaničić iz brokerske kuće “Sinteza invest”.
Sa tim se slaže i Branislav Jorgić iz “Jorgić brokera”, ali ističe i da je doprinos dao pozitivan korporativni imidž koji je novo rukovodstvo nametnulo. To znači, kako kaže, da su ulagači sveobuhvatno informisani o poslovnim rezultatima i planovima.
Na Beogradskoj berzi se na jesen očekuju i akcije Telekoma, ali će situacija biti drugačija. Prvo, kada se NIS pojavio na tržištu, imao je strateškog partnera kao većinskog vlasnika, dok će Telekom u toj ulozi imati državu. Drugo, tržišna vrednost NIS-a je procenjena na 800 miliona evra za celu kompaniju, dok se Telekom ceni na preko 2,3 milijarde evra.
- Deonica Telekoma će sigurno biti atraktivna, ali to ne znači da će vrednost da raste. Moguće je čak i da cena blago opadne jer će u startu sigurno biti visoka - ocenjuje Gujaničić.
Sektor telekomunikacija još kako je interesantan za potencijalne ulagače, ističe Jorgić, a srpski Telekom je nekoliko godina unazad imao dobre rezultate poslovanja i pristojan profit.
- Realno je očekivati da će više institucionalnih investitora iz zemlje i inostranstva pokazati interes, ali i mali ulagači. Takva popularnost obećava i pristojnu cenu na berzi - smatra on.
Jorgić se slaže da je moguće da se na početku kupovina tih hartija obavlja po cenama koje su veće od realnih, ali je uveren da će u kasnijoj fazi doći do stabilizacije na nešto nižem nivou. I akcije beogradskog aerodroma su u startu koštale 700 dinara, a kasnije se cena stabilizovala na oko 550. U ovom preduzeću je, kao i u Telekomu, većinski vlasnik država.