Firme sa berze dale 6,6 milijardi dinara

Bez autora
May 08 2012

Sve kompanije na Beogradskoj berzi isplatile su prošle godine oko 6,6 milijardi dinara dividende, odnosno 65 miliona evra. Najveći deo isplata su ostvarila akcionarska društva Filip Moris iz Niša (bivši DIN), šećerane Crvenka i Šajkaška, kao i Imlek i Bambi. U slučaju šećerana i Salfordovih kompanija ("Imlek", "Bambi-Banat", "Knjaz Miloš" i "Subotička mlekara"), glavni motiv isplata dividendi nije bio nagoveštaj razvoja korporativne kulture, već očekivana prodaja ovih preduzeća, što je bio i glavni okidač masivnijih isplata dividendi svim akcionarima. Kada su u pitanju besplatne akcije koje su podeljene građanima, NIS još nije isplatio dividendu, jer uprkos trenutnom profitabilnom poslovanju nije uspeo da pokrije gubitke iz ranijih godina. Aerodrom "Nikola Tesla", lane je državi isplatio oko 1,1 milijardu dinara na ime dividende, grubo oštetivši sve investitore koji su akcije ove kompanije kupovali na Beogradskoj berzi, retroaktivnom objavom dana dividende odnosno datuma koji određuje pravo na isplatu.

Firme sa berze dale 6,6 milijardi dinaraSve kompanije na Beogradskoj berzi isplatile su prošle godine oko 6,6 milijardi dinara dividende, odnosno 65 miliona evra.

Najveći deo isplata su ostvarila akcionarska društva Filip Moris iz Niša (bivši DIN), šećerane Crvenka i Šajkaška, kao i Imlek i Bambi, izjavio je glavni broker Sinteza investa Nenad Gujaničić.

U slučaju šećerana i Salfordovih kompanija ("Imlek", "Bambi-Banat", "Knjaz Miloš" i "Subotička mlekara"), glavni motiv isplata dividendi nije bio nagoveštaj razvoja korporativne kulture, već očekivana prodaja ovih preduzeća, što je bio i glavni okidač masivnijih isplata dividendi svim akcionarima, rekao je Gujaničić za najnoviji broj mesečnika "Biznis i finansije".

Kada su u pitanju besplatne akcije koje su podeljene građanima, NIS još nije isplatio dividendu, jer uprkos trenutnom profitabilnom poslovanju nije uspeo da pokrije gubitke iz ranijih godina, kazao je on.

Aerodrom "Nikola Tesla", lane je državi isplatio oko 1,1 milijardu dinara na ime dividende, grubo oštetivši sve investitore koji su akcije ove kompanije kupovali na Beogradskoj berzi, retroaktivnom objavom dana dividende odnosno datuma koji određuje pravo na isplatu, podsetio je Gujaničić.

Iako je decenija akcionarstva za nama, ovdašnja korporativna kultura je, prema oceni Gujaničića, i dalje na prilično niskom nivou, pa se nije mnogo odmaklo od rasprave o pukoj potrebi korporativizacije državnih (javnih) preduzeća.

"Stoga, dividendna politika domaćih najvećih kompanija svodi se obično na budžetske potrebe države koja u retkim profitabilnim kompanijama (kao što je Telekom) pokupi najveći deo dobiti putem dividende", ocenio je on.

Kada su u pitanju istinske korporacije kotirane na Beogradskoj berzi, slika nije previše svetla s obzirom na to da mnoge od njih imaju većinske vlasnike koji se teško mire sa eventualnom činjenicom da bi i mali akcionari mogli da pođednako učestvuju u dobiti, zaključio je Gujaničić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik