Produktna berza: Cene svih roba u velikom naletu

Bez autora
Jul 29 2012

Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 23. do 27. jula 2012. godine realizovan je promet od 2.941 tone robe i za 13,80 posto je manji od fizičkog obima prometa u prethodnoj nedelji, dok je finansijska vrednost prometa od 92,01 milion dinara za 2,04 posto veća nego što je bila vrednost prometa prethodne nedelje. Rast cena najznačijnijih roba iz sektora primarne poljoprivredne proizvodnje bio je veoma sinhronizovan i ujednačen. Cene pšenice, kukuruza i soje su na ovogodišnjem maksimumu. Cena pšenice skočila je za 8,09 posto, pa je prosečna cena trgovanja iznosila 27,57 dinara za kilogram. Pošto su međusobno uticale jedna na drugu, cene pšenice i kukruza su se praktično izjednačile. Kukuruz je protekle nedelje prodavan na novosadskoj berzi po prosečnoj ceni od 27,91 dinara za kilogram, što je za 7,89 psoto veća cena nego prethodne nedelje.

Produktna berza: Cene svih roba u velikom naletuNa “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 23. do 27. jula 2012. godine realizovan je promet od 2.941 tone robe i za 13,80 posto je manji od fizičkog obima prometa u prethodnoj nedelji, dok je finansijska vrednost prometa od 92,01 milion dinara za 2,04 posto veća nego što je bila vrednost prometa prethodne nedelje.

Rast cena najznačijnijih roba iz sektora primarne poljoprivredne proizvodnje bio je veoma sinhronizovan i ujednačen. Cene pšenice, kukuruza i soje su na ovogodišnjem maksimumu.

Cena pšenice skočila je za 8,09 posto, pa je prosečna cena trgovanja iznosila 27,57 dinara za kilogram.

Pošto su međusobno uticale jedna na drugu, cene pšenice i kukruza su se praktično izjednačile. Kukuruz je protekle nedelje prodavan na novosadskoj berzi po prosečnoj ceni od 27,91 dinara za kilogram, što je za 7,89 psoto veća cena nego prethodne nedelje. Procene oko novog roda kukuruza u svetu i kod nas i dalje su u fokusu svetske i domaće agrarne javnosti. Međunarodni fond za žita je smanjio prognozu svetskih prinosa u odnosu na prethodnu procenu za čak 53,7 miliona tona. Sa druge strane, padavine kod nas će tek neznatno popraviti stanje useva, tako da su izgledi oko tržišnih perspektiva ove robe sasvim dobri što bi moglo da dovede do novih cenovnih pikova.

Soja već treću nedelju za redom ruši sopstvene cenovne rekorde. Nov apsolutni cenovni maksimum iznosi 77,76 dinara za kilogram. To je indeksirano u dolarsku vrednost 741 dolar za tonu. Ova cena je za čitavih 30 posto premašila do sada istorijski najveću cenu iz juna meseca 2009. godine, kada se ova roba na našem tržištu prodavala za 571 dolar po toni. Inače, prosečna cena trgovanja ove robe u protekloj nedelji iznosila je 77,18 dinara za kilogram, što je cenovni rast u odnosu na cenu iz prethodne nedelje za 8,27 posto.

Sojina sačma se prodavala po prosečnoj ceni od 66,10 dinara za kilogram, a stočni ječam po ceni od 24,00 din/kg bez PDV.

PRODEX kao agregatni pokazatelj cenovnih dešavanja na organizovanom berzanskom tržištu u Novom Sadu, ponašao se shodno cenama roba koje taj indeks i formiraju. Na samom kraju nedelje ovaj indeks imao vrednost 260,89 indeksnih poena, što je za 10,28 indeksnih poena više u odnosu na prošli petak.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik