U prazničnoj nedelji, odnosno u periodu od 30. aprila do 4. maja 2012. godine, na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu realizovan je promet od svega 242 tone robe, čija je vrednost iznosila 7,05 miliona dinara. To su vrednosti koje su približno deset puta manje od upoređujućih podataka iz prethodne nedelje. Diskontinuitet u trgovanju kao posledica neradnih prazničnih dana, bio je osnovni razlog sporog otvaranja tržišta kukuruza. Dugo su ponuda sa jedne i tražnja sa druge strane pronalazile ravnotežnu tržišnu cenu. Kada je realizovan prvi kupoprodajni ugovor po ceni od 19,60 dinara za kilogram, i kupci i prodavci su hrabrije nastupili na tržištu, pri čemu su ipak oni ponuđači koji su bili istrajniji na svojim višim cenama bolje prošli. Prosečna cena trgovanja iznosila je 21,29 dinara za kilogram i za 2,17 posto je veća od prosečne cene iz prethodne nedelje.
U prazničnoj nedelji, odnosno u periodu od 30. aprila do 4. maja 2012. godine, na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu realizovan je promet od svega 242 tone robe, čija je vrednost iznosila 7,05 miliona dinara.
To su vrednosti koje su približno deset puta manje od upoređujućih podataka iz prethodne nedelje.
Diskontinuitet u trgovanju kao posledica neradnih prazničnih dana, bio je osnovni razlog sporog otvaranja tržišta kukuruza. Dugo su ponuda sa jedne i tražnja sa druge strane pronalazile ravnotežnu tržišnu cenu. Kada je realizovan prvi kupoprodajni ugovor po ceni od 19,60 dinara za kilogram, i kupci i prodavci su hrabrije nastupili na tržištu, pri čemu su ipak oni ponuđači koji su bili istrajniji na svojim višim cenama bolje prošli. Prosečna cena trgovanja iznosila je 21,29 dinara za kilogram i za 2,17 posto je veća od prosečne cene iz prethodne nedelje.
Cena pšenice je stabilna, a prometi minimalni. Državna intervencija koja se upravo završava prodajom poslednjih preostalih količina od ukupno predviđenih 50.000 tona, očigledno je dala svoj rezultat koji se ogleda u prilično uspavanom komercijalnom tržištu i izrazito stabilnoj ceni. Inače, jedini kupoprodajni ugovor koji je protekle zaključen Preko “Produktne berze” zaklučen je jedan kupoprodajni ugovor, a on je realizovan po ceni od 23,33 dinara za kilogram, što je za svega 0,47 posto veća cena od prosečne cene u prethodnoj nedelji.
Sojina sačma sa 44% proteina dostigla je rekordnu cenu od 51,33 dinara za kilogram. Pojavljivanje ove robe iz korpusa roba tzv. soja kompleksa, dosledno odražava ne samo kontinuitet trgovanja ovim robama preko berze, već i cenovni rast koji je iz nedelje u nedelju ruši svoje apsolutne istorijske rekorde.
PRODEX je ponovo u porastu, pa je u petak, 4. maja 2012. godine, iznosio 22,90 indeksnih poena ili za 1,67 indeksnih poena više nego poslednjeg dana trgovanja u prethodnoje nedelji.