Najvažnija vest sa Produktne berze u protekloj nedelji je uvođenje kvota za izvoz pšenice, kukuruza, brašna i rafinisanog suncokretovog ulja, koje će se primenjivati od početka maja i važiće na mesečnom nivou.
Skraćena radnja nedelja između dva Uskrsa, donela je rast cena primarnih poljoprivrednih proizvoda. Ukupan promet za ovu nedelju iznosi 6.280 tona, čija finansijska vrednost iznosi 244.637.130,00 dinara.
Cena kukuruza se kretala u cenovnom rasponu od 32,20 do 32,50 dinara po kilogramu bez PDV-a, za robu sa vlagom do 16%, dok je kukuruz SRPS kvaliteta trgovan u cenovnom rasponu od 33,00 do 33,70 dinara po kilogramu bez PDV-a, u zavisnosti od pariteta i brzine preuzimanja.
Svakako se može govoriti o jasno uzlaznom cenovnom trendu ove žitarice. Ponderisana cena je iznosila 33,37 dinara po kilogramu bez PDV-a, što je za 1,11% rast u odnosu na prethodnu nedelju.
Kod pšenice je rast tražnje bio još izraženiji i doveo je do pozitivnog trenda. Početkom nedelje, zaključena cena se kretala od 35,50 dinara po kilogramu bez PDV-a, da bi na samom kraju nedelje zaključena cena dostigla cenovni nivo od 38,00 dinara po kilogramu bez PDV-a. Ponderisana cena za ovu nedelju iznosi 36,08 dinara po kilogramu bez PDV-a, što predstavlja rast od 0,40% u odnosu na prethodni upoređujući podatak.
Sojom se trgovalo po ceni od 83,75 dinara po kilogramu bez PDV-a, što predstavlja ovonedeljnu ponderisanu cenu. U odnosu na prethodni upoređujući podatak, ova uljarica je poskupela za 0,81%. Krajem nedelje, tražnja po ceni od 84,00 dinara po kilogramu bez PDV-a nije dovela do zaključenja berzanskog ugovora usled uzdržanosti prodavaca.
Od ostalih roba, prometovano je mineralno đubrivo NPK 15:15:15 po ceni od 96,78 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Neposredno pre sastavljanja ovog izveštaja cene na pariskoj berzi (Matif), su iznosile za pšenicu 405,00 evra po toni za majsku isporuku, kukuruz 336,00 evra po toni za junsku isporuku i uljanu repicu 849,00 evra po toni za avgustovsku isporuku.
Podaci sa terena govore da će ove godine u strukturi prolećne setve biti zastupljenije soja i suncokret, dok se setva kukuruza očekuje na manjim površinama za oko 100.000 ha.
S obzirom da rat u Ukrajini još uvek traje i neizvesnost je kada će se završiti. Ovakva situacija dovodi do dodatnih problema pri kojima se poljoprivredni proizvođači susreću, što utiče na neizvesnost prolećne setve. Ovakav splet okolnosti će uticati na svetske bilanse, pogotovo kod suncokreta, a delimično i kod kukuruza, što bi moglo da dovede do daljeg rasta cena na svetskom tržištu.