Oko dve trećine građana, odnosno 68 odsto od ukupnog broja onih koji su učestvovali u prošlogodišnjem istraživanju „Siva ekonomija i bezgotovinsko plaćanje u Srbiji”, izjavilo je da prilikom kupovine uvek dobije fiskalni račun.
Oko 30 procenata ispitanika navodi da se račun izdaje često ili ponekad, a svega dva odsto građana kaže da se to dešava retko ili nikad. Većina onih koji ne dobiju fiskalni račun baš svaki put ne insistira na tome da ga trgovac ipak izda, pokazalo je ovogodišnje istraživanje. Najčešći razlozi zbog kojih kupci traže fiskalni račun ostaju isti kao prošle godine, navodi se u analizi koju je sprovela agencija Ipsos u saradnji sa NALED-om, ali je redosled obrnut. Sada je na prvom mestu stav da je to zakonska obaveza prodavca (62 odsto ispitanika), a na drugom mogućnost ostvarivanja prava na garanciju, zamenu ili reklamaciju (52 procenta ispitanih).
– Potraživanje računa zarad učešća u nagradnoj igri je daleko izraženije nego pre godinu i nekoliko meseci (27 odsto učesnika od ukupnog broja naspram 13 odsto njih lane). S druge strane, oni koji ne traže fiskalni račun, ostaju pri mišljenju od prošle godine, pa najčešće navode da im račun nije potreban (55 odsto), a potom i da im je takvo iskustvo neprijatno ili im oduzima vreme (31 procenat) – navodi se u istraživanju.
Ono je pokazalo i da svaki drugi građanin Srbije koristi vrstu bezgotovinskog plaćanja. Ovaj način plaćanja češće od proseka koriste Beograđani, stanovnici gradskih naselja, zaposleni, visokoobrazovani i oni do 39 godina. Građani koji ne koriste bezgotovinsko plaćanje, kao razlog za to navode da im je lakše da plaćaju gotovinom (45 odsto), a potom da nemaju platnu karticu (28 odsto), što je slučaj među nižeobrazovanima (40 odsto).
– Broj korisnika platnih kartica beleži rast u poslednjih godinu dana, a i elektronsko bankarstvo i instant plaćanje se koriste nešto češće. Preračunato na ukupnu ciljnu populaciju kako bi bilo moguće uporediti rezultate i sa 2017. godinom, evidentan je veliki skok u broju korisnika platnih kartica među građanima Srbije – navodi se u istraživanju. Podsetimo, Poreska uprava Srbije je najavila intenzivnije poreske kontrole zbog utvrđenih nepravilnosti u izdavanju fiskalnih računa.
– Svi građani i obveznici fiskalizacije svesni su da Poreska uprava raspolaže podacima o prometu u realnom vremenu koji su uporedivi na nivou teritorije, industrijske grane i u vremenu izdavanja. Svi podaci sa fiskalnih računa slivaju se u Kontrolni centar Poreske uprave, što omogućava praćenje i analizu podataka – navodi se u saopštenju službe. Dodaje se da rezultati kontrola evidentiranja prometa tokom 2024. ukazuju na visok procenat utvrđenih nepravilnosti, što znači da su kontrole bile usmerene prema obveznicima koji izbegavaju poštovanje zakona.