Evropa se okreće sebi, Srbiji to nije pretnja

Bez autora
Jul 25 2023

EU će nastojati da smanji svoju stratešku zavisnost od drugih zemalja, što ipak neći biti lako, jer ionako nemadovoljno radne snage ni sirovina, smatra Ljubodrag Savić

Stari model globalizacije izgrađen na slobodnoj trgovini i globalnim lancima snabdevanja je prevaziđen, ključni je zaključak u godišnjem izveštaju o strateškom predviđanju Evropske komisije. Kako se navodi u dokumentu, svet je sve više podeljen između Zapada i Kine, a Evropa ne može biti posmatrač. Ulazi u novu eru „geoekonomije”, a to ukratko znači da mora da smanji svoju stratešku zavisnost od drugih zemalja i umesto toga iskoristi svoje domaće resurse i poveća proizvodnju na kontinentu, dodaje se u dokumentu.

Šta će u tom smislu biti sa Srbijom, s obzirom na to da domaća privreda umnogome zavisi od evropske i kako naša zemlja treba da se postavi u eri geoekonomije, pitamo Ljubodraga Savića, profesora na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

– Evropa nije razumela kuda ide ovaj svet i zato će biti najveća žrtva, a pošto smo uvezani sa njom i mi ćemo biti žrtve loše evropske politike. Još 2000. godine u Nici na samitu Evropa je konstatovala da tragično zaostaje u tehnološkom smislu. Od tada su doneta još dva dokumenta i ništa se nije promenilo. Sada se radi na razvoju moderne industrije, takozvanoj pametnoj specijalizaciji gde Evropa pokušava da oživi industriju. Ipak, jedina ozbiljna zemlja u tom pogledu je Nemačka. Ali, ta država je žrtva loše politike Evropske unije – uveren je profesor Savić. Dodaje da sada igru vodi SAD, a Evropa postaje žrtva odnosa SAD i Rusije.

– Nemačka se lako, preko noći, lišila jeftinih energenata, nafte, ruskog gasa, ruskog tržišta, a upravo je u Rusiji bila najveći investitor, i ne samo u sektoru industrije, nego i u oblasti hrane, mode... Srbija je takođe od 2000. godine naovamo napravila ogromnu grešku, industrija nam je tragično uništena. Da nema stranih kompanija, naša industrija ne bi ni bila na nogama – podseća on.

Evropa sada kaže da mora da smanji svoju stratešku zavisnost od drugih zemalja i umesto toga iskoristi svoje domaće resurse i poveća proizvodnju na kontinentu. Savić je uveren da će i Srbija biti deo te evropske priče, jer EU ne može da se okrene samo i jedino sebi.

– Nemaju oni tamo dovoljno radne snage niti sirovina. Sve to što se događa ide na našu vodenicu, u tome vidim našu šansu. Jedini problem je to što svi podaci govore da Evropi predstoji neverovatna recesija – upozorava prof. Savić.

Da plan o smanjenju strateške zavisnosti Evrope od drugih zemalja može biti problem za Srbiju, ali ne i pretnja, smatra Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije (PKS).

– Naša zemlja je otvorena za ulaganja iz celog sveta, uključujući ne samo EU, nego i Rusiju i Kinu. Međutim, ako bi se desilo to, onda više ne bismo mogli da privlačimo toliko tih investicija, a s druge strane trebalo bi više da se poradi na izvozu na vanevropska tržišta. Ipak, ovo sve bi mogla da bude prilika za Srbiju jer je ona najaviše trgovinski u vezi sa EU – uveren je Stanić. Dodaje da bi samim tim trebalo da bude i dodatno integrisana u evropski ekonomski prostor.

– Jer, kada Evropa kaže da će se okrenuti samoj sebi, ona ne misli da će okrenuti leđa zemljama koje gravitiraju ka EU, a tu smo i mi, već naprotiv i za nas će biti prostora u ekonomskoj saradnji – naglašava Stanić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik