Na polovini 2020-ih, vrijeme je za kratak osvrt na to kako su 20 najvećih svjetskih ekonomija rasle od 2015. godine.
Infografika u nastavku rangira zemlje prema njihovom predviđenom bruto domaćem proizvodu (BDP) u 2025. godini i prikazuje njihov realni rast, prilagođen za inflaciju, od 2015. godine.
Podaci za 2015. godinu izračunati su poništavanjem efekata realnog rasta BDP-a za svaku godinu u međuvremenu. Svi iznosi izraženi su u dolarima iz 2025. godine.
Izvor podataka za ovu tabelu je Međunarodni monetarni fond.
Iako su oba azijska giganta povećala svoj BDP za oko 70% u posljednjoj deceniji, Kina je to postigla s mnogo veće osnovice od 11 biliona dolara, prenosi Bankar me.
Rangiranje najvećih svjetskih ekonomija prema BDP-u u 2025. godini
Tada su ekonomisti predviđali da će Kina preteći SAD i postati najveća svjetska ekonomija. Međutim, usporavanje zbog pandemije i kriza u sektoru nekretnina promijenili su te projekcije.
U međuvremenu, impresivan rast Indije gurnuo ju je među pet najvećih ekonomija svijeta, zauzimajući mjesto koje je 2015. godine držala Velika Britanija.
MMF predviđa da će Indija prestići Japan ove godine, a Njemačku do 2027.
Druge zemlje u razvoju, poput Indonezije i Turske, takođe su ostvarile značajan rast. Za Tursku je to posebno impresivno, s obzirom na uporno visoku inflaciju od 2018. i stalnu deprecijaciju lire.
Ako postoji zaostala ekonomija u ovoj grupi od 20 najvećih, to bi bio Brazil. Sa realnim rastom BDP-a od svega 8%, jedina je zemlja s jednocifrenom stopom rasta.
Kao izvoznik sirovina, Brazil je osjetio posljedice pada cijena roba 2014. godine, što ga je gurnulo u recesiju. Iako je oporavak započeo, pandemija je dodatno uticala na ekonomiju. Ipak, trgovina i investicije sada su se vratile na nivoe prije pandemije.