Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali sastao se danas, poslednjeg dana posete Vašingtonu, gde učestvuje na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke, sa predstavnicom Misije MMF-a u Srbiji Anet Kjobe.
Prvi potpredsednik Vlade se, zajedno sa guvernerkom Narodne banke Srbije Jorgovankom Tabaković, sastao i sa direktorom MMF-a za Evropu Alfredom Kamerom.
On je poručio da je Srbija potpuno posvećena saradnji sa ovim fondom i da nastavlja sa reformama koje su deo aktuelnog aranžmana i koje su važne za našu privredu i ekonomiju.
Mali je naglasio da su ovi razgovori za Srbiju veoma važni, podsetivši na to da je naša zemlja krajem prošle godine potpisala novi sporazum sa MMF-om, trogodišnji aranžman za koji nam nije potreban novac, jer ga imamo.
Prema njegovim rečima, država je želela da da jasan signal i građanima Srbije i investitorima da nastavlja sa procesom reformi koji je su započete pre desetak godina i koji očigledno daje rezultate, s obzirom na to da je naša zemlja trenutno među tri najbrže rastuće ekonomije u Evropi.
On je objasnio da su u fokusu današnjih razgovora bile reforme i fiskalna disciplina, koja je veoma važna jer se Srbija obavezala da neće imati deficit iznad tri odsto u naredne tri godine, dok ne se završe sve investicije, kada je Ekspo u pitanju.
To je, kako je naveo, nivo deficita koji nam omogućava da dalje smanjujemo udeo javnog duga u BDP, što je veoma važna informacija za građane, jer čuvamo makroekonomsku stabilnost, sigurnost i vodimo računa o svakom dinaru, a s druge strane, nastavljamo reforme koje smo započeli.
Prema njegovim rečima, danas je bilo reči i o reformama u sektoru energetike i restrukturiranju EPS-a, gde je važan investicioni plan kako bi se obezbedila dovoljna količina električne energije za dalji rast naše ekonomije, ali i za domaćinstva.
Prvi potpredsednik Vlade je ukazao i na to da je reforma Poreske uprave u završnoj fazi i da je Srbija mnogo toga uradila po pitanju modernizacije te institucije.
Mali je rekao da je na tenderu izabrana kompanija koja će da uvede novi informacioni sistem, koji treba da doprinese većoj te uprave.
Prema njegovim rečima, danas postoji 191 račun na koji građani ili preduzeća uplaćuju razne obaveze prema Poreskoj upravi, a cilj je da se to optimizuje i smanji na jedan, dva ili tri računa.
On je predočio da je cilj i da se u roku od dve do tri godine za građane napravi aplikacija, koja će im značajno olakašati komunikaciju sa Poreskom upravom, gde će na mobilnom telefonu, na jednom mestu, imati sve poreske oblike i moći da prate status svojih poreskih obaveza i da ih izmiruju.
Mali je istakao da je to sve deo reformi koje su započete uvođenjem elektronskih faktura, e-fiskalizacije, e-akciza, kao i da se od 1. januara kreće i sa e-otpremnicama.
Prvi potpredsednik Vlade je ukazao na to da Poreska uprava jača i zapošljavanjem novih ljudi, podsetivši na to da je početkom godine bio konkurs za nove radnike i da se trenutno 400 mladih ljudi testira i vode se razgovori i intervjui.
Cilj je da ove godine bude zaposleno najmanje 1.000 ljudi, da se mladima da šansa da se obuče, da uz novi informacioni sistem budu nosioci daljeg rasta i razvoja Poreske uprave i cele državne uprave, istakao je Mali.
On je naglasio da su podjednako važne i reforme koje se tiču efikasnosti rada naših javnih preduzeća, dodavši da se rezultati ukupnih reformi vide u stopi rasta BDP-a i privlačenju investicija.