Niko nema što Srbija imade - Zakon o pivu

Bez autora
Jul 04 2010

Srbija je ove godine, usvajajući Zakon o pivu, postala jedina zemlja jugoistočne Evrope, koja ima takav zakonski akt kojim se uređuje proizvodnja, pakovanje, deklarisanje i kvalitet tog pića. I stav Ministarstva poljoprivrede je da je cilj Zakona o pivu da se uspostavljanjem sistema kontrole kvaliteta sirovina koje se koriste u proizvodnji tog pića, kao i kvaliteta piva, stvori osnova za oživljavanje i dalji razvoj proizvodnje piva u našoj zemlji, kao i preduzimanje efikasnijih mera agrarne politike u tom sektoru. Jačanje tog sektora pozitivno će uticati i na jačanje konkurentnosti domaćeg piva na našem, ali i na inostranom tržištu, a primenom usvojenih rešenja trebalo bi da se poveća i pravna sigurnost proizvođača piva. Prema odredbama Zakona o pivu, proizvođač tog pića će se upisivati u Registar ako ispunjava uslove u pogledu objekata, prostorija, opreme, uređaja i stručnog kadra, a neophodno je da ima bar jednu visokoobrazovanu osobu - tehnologa, s najmanje dve godine iskustva u proizvodnji piva.

Niko nema što Srbija imade - Zakon o pivuSrbija je ove godine, usvajajući Zakon o pivu, postala jedina zemlja jugoistočne Evrope, koja ima takav zakonski akt kojim se uređuje proizvodnja, pakovanje, deklarisanje i kvalitet tog pića, piše časopis "Market" u najnovijem broju.

Časopis prenosi i stav Ministarstva poljoprivrede, da je cilj Zakona o pivu da se uspostavljanjem sistema kontrole kvaliteta sirovina koje se koriste u proizvodnji tog pića, kao i kvaliteta piva, stvori osnova za oživljavanje i dalji razvoj proizvodnje piva u našoj zemlji, kao i preduzimanje efikasnijih mera agrarne politike u tom sektoru.

Standardizovani uslovi

Jačanje tog sektora, kako predviđaju u Ministarstvu poljoprivrede, pozitivno će uticati i na jačanje konkurentnosti domaćeg piva na našem, ali i na inostranom tržištu, a primenom usvojenih rešenja trebalo bi da se poveća i pravna sigurnost proizvođača piva.

Prema odredbama Zakona o pivu, proizvođač tog pića će se upisivati u Registar ako ispunjava uslove u pogledu objekata, prostorija, opreme, uređaja i stručnog kadra, a neophodno je da ima bar jednu visokoobrazovanu osobu - tehnologa, s najmanje dve godine iskustva u proizvodnji piva.

Hmelja sve manje

Hmelj je osnovni sastojak piva, ali njegova proizvodnja u Srbiji opada, tako da se sada uvozi oko dve trećine te sirovine.

Od 2000. do 2009. godine površine pod hmeljom smanjene su sa 500 na 67 hektara.

"Najveći domaći proizvođači piva uključeni su u velike multinacionalne kompanije, tako da je i kvalitet sirovina uslovljen svetskim standardima. Da bi se stvorili preduslovi za proizvodnju kvalitetnog piva, uvoze se sirovine odgovarajućeg kvaliteta, što je  jedan od razloga zbog kojih je opala proizvodnja hmelja kod nas" - kaže za "Market"  savetnica Udruženja Privredne komore Srbije za poljoprivredu (PKS), Saška Borčević.

Šezdeset litara per capita

"Market" navodi da je proizvodnja piva u Srbiji  2009.  godine bila osetno manja nego 2008, kada je, prema podacima PKS iznosila 650 miliona litara. Prošle godine izvozom piva naši proizvođači tog pića zaradili su oko 75 miliona dolara.

Od ukupno izvezenih količina više od 60 odsto plasirano je na tržišta Crne Gore i BiH. U Srbiji se godišnje potroši oko 60 litara piva po glavi stanovnika, što je osetno manje nego u nekim evropskim zemljama.

U tradicionalno pivarskim zemljama kao što su Češka i Nemačka potrošnja je 155, odnosno 138 litara po stanovniku. U svetu se godišnje proizvede oko 130 milijardi litara piva, a najveći proizvođači  su SAD i EU.

Tendencija povećanja proizvodnje, ali i potrošnje piva, zabeležena je u Kini, koja ima učešće od približno 17 odsto u ukupnoj svetskoj potrošnji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik