Njujork i Oslo najskuplji na svetu

Bez autora
Sep 17 2010

Njujork je i dalje najskuplji grad na svetu, ali ako se izuzmu troškovi za stanarine, prvo mesto zauzima norveška prestonica Oslo. U Oslu su cene 35,4 odsto više od prosečnih u svetu.Poređenje cena, zarada i kupovne moći u 73 velika grada sveta u periodu između marta 2009. i juna 2010. pokazalo je da na rang listi najskupljih slede Cirih, Ženeva, Tokio, Kopenhagen i Stokholm. London se našao na 10, Pariz na 14, Dubai na 16. i Los Anđeles na 17. mestu. Moskva, koja se smatra skupim gradom, našla se na toj listi tek na 44. mestu, popevši se sa 57. lane.

Njujork i Oslo najskuplji na svetuNjujork je i dalje najskuplji grad na svetu, ali ako se izuzmu troškovi za stanarine, prvo mesto zauzima norveška prestonica Oslo.

U Oslu su cene 35,4 odsto više od prosečnih u svetu, pokazalo je upravo objavljeno istraživanje švajcarske banke UBS.

Poređenje cena, zarada i kupovne moći u 73 velika grada sveta u periodu između marta 2009. i juna 2010. pokazalo je da na rang listi najskupljih slede Cirih, Ženeva, Tokio, Kopenhagen i Stokholm.

London se našao na 10, Pariz na 14, Dubai na 16. i Los Anđeles na 17. mestu. Moskva, koja se smatra skupim gradom, našla se na toj listi tek na 44. mestu, popevši se sa 57. lane.

Najniže troškove života imaju Bukurešt, Manila i Mumbai. Iznenađujuće je da je Kuala Lumpur, glavni grad Malezije i njen finansijski centar, takođe među pet gradova na začelju.

Rangiranje je obavljeno prema ceni korpe od 122 proizvoda i usluga, standardnih za zapadnu Evropu, pri čemu je Njujork poslužio kao osnova za poređenje. Među proizvodima su se našli knjige, mleko, kompjuteri, cigarete i big mek.

Analitičari su, međutim, skrenuli pažnju da žitelji, na primer, indijskog Mumbaija ne kupuju iste stvari kao oni u Cirihu, tako da u tom istraživanju postoji izvesna netačnost.

Po visini plata, na prvom mestu je Cirih, a slede Ženeva i Njujork, dok su najniža primanja u svetu u Džakarti, Manili i Mumbaiju.

Najveća kupovna moć stanovništva je u Cirihu, Sidneju, Majamiju i Los Anđelesu, a najniža u Džakarti, Najrobiju i Manili.

Studija UBS banke je takođe pokazala da se razlika u životnim troškovima stanovnika zapadnoevropskih i istočnoevropskih gradova za godinu dana smanjila za devet procenata i da sada iznosi 26 odsto, bez obzira na to da li se stanarine uzimaju u obzir.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik