Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo osjetno pogoršana

Bez autora
Nov 21 2013

Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo osjetno su pogoršana u studenom, pokazalo je izvješće njemačkog instituta ZEW i austrijske Erste Bank. Time se Hrvatska izdvojila iz općeg trenda poboljšanja očekivanja za gospodarstvo regije srednje i istočne Europe. Indeks očekivanja za hrvatsko gospodarstvo u idućih šest mjeseci spustio se u studenom za 14,7 bodova, na 26,1 bod. Njemački institut ZEW i Erste Bank izračunavaju indeks na temelju ankete u kojoj sudjeluju stručnjaci na financijskim tržištima. Istraživanje obuhvaća regiju srednje i istočne Europe, koja uz Hrvatsku uključuje još i Austriju, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku, te od listopada 2010. i Tursku. Očekivanja za regiju u cjelini poboljšana su u studenom, uz rast odgovarajućeg indeksa za sedam bodova, na ukupno 41,6 bodova.

Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo osjetno pogoršanaOčekivanja za hrvatsko gospodarstvo osjetno su pogoršana u studenom, pokazalo je izvješće njemačkog instituta ZEW i austrijske Erste Bank. Time se Hrvatska izdvojila iz općeg trenda poboljšanja očekivanja za gospodarstvo regije srednje i istočne Europe.

Indeks očekivanja za hrvatsko gospodarstvo u idućih šest mjeseci spustio se u studenom za 14,7 bodova, na 26,1 bod.

Njemački institut ZEW i Erste Bank izračunavaju indeks na temelju ankete u kojoj sudjeluju stručnjaci na financijskim tržištima. Istraživanje obuhvaća regiju srednje i istočne Europe, koja uz Hrvatsku uključuje još i Austriju, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku, te od listopada 2010. i Tursku.

Očekivanja za regiju u cjelini poboljšana su u studenom, uz rast odgovarajućeg indeksa za sedam bodova, na ukupno 41,6 bodova. Najviše su poboljšana očekivanja za slovačko i poljsko gospodarstvo, čiji su indeksi porasli za 16,7 odnosno 14,1 bod, a pojačan je i optimizam u slučaju Turske, od 6,3 boda.

U odnosu na listopad poboljšana je i ocjena aktualnog stanja u hrvatskom gospodarstvu, i to za 3,5 bodova, pa odgovarajući indeks u studenom iznosi minus 53,6 bodova.

Najviše su poboljšane ocjene stanja u Rumunjskoj i Poljskoj gdje su odgovarajući indeksi poskočili za 30,1, odnosno 18,5 bodova. S druge strane, pokazatelji trenutačnog stanja u gospodarstvu pogoršani su u Mađarskoj i Austriji, za 7,1, odnosno 3,2 boda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik