U periodu od 26. marta do 5. aprila 2020. godine, Fondacija 787 je provela istraživanje o uticaju krize prouzrokovane virusom COVID-19 na biznise i preduzetnike u BiH.
U online anketi je učestvovalo ukupno 1.364 preduzetnika od čega 57,7 posto žena i 42,3 posto muškaraca. Od ukupnog broja ispitanika njih 90,1 posto je iz Federacije BiH, 9,2 posto iz Republike Srpske i 0,7 posto iz Brčko Distrikta.
Najveći broj ispitanika njih 86,2 posto su vlasnici mikro biznisa, koji zapošljavaju do 10 zaposlenih, te 11,7 posto vlasnici malih biznisa koji zapošljavaju do 50 osoba.
Od ukupnog broja ispitanika, njih 78,4 posto posluje isključivo u BiH, a 19,6 posto posluju i na bh. i na stranom tržištu
Na ključno pitanje kako je pojava COVID-19 virusa uticala na poslovanje i prihode biznisa ispitanika, čak 71,5 posto anketiranih odgovorilo je da je kriza već do trenutka provođenja istraživanja izuzetno negativno utjecala na njihovo poslovanje i prihode.
- Čak 68,9 posto od muških ispitanika, i 73,3 posto od ukupnog broja ispitanica je podijelilo ovakav izrazito negativan odgovor. Kao što je na neki način očekivano, kriza je do sada najnegativnije uticala na mikro biznise. Njih 72,4 posto je navelo izuzetno negativan uticaj krize, te je na isto stanje ukazalo ukupno 67,5 posto malih biznisa i 57,1 posto srednjih biznisa, saopćeno je iz Fondacije.
Istaknuto je i da je do kraja prve sedmice aprila, već 72,7 posto ispitanika obustavilo poslovanje, dok je 16,4 posto nastavilo poslovati uvodeći alternativni vid poslovanja poput dostavljanja proizvoda na adresu.
Dodatno, do kraja prve sedmice aprila 11 posto ispitanika je bilo primorano privremeno odjaviti uposlenike, dok je 51,9 posto izrazilo bojazan da će to uskoro morati učiniti. Zabrinjavajući podatak je da 74,3 posto vlasnika biznisa strahuje da će biti prisiljeni da zatvore svoj biznis, dok je taj procenat među biznisima koje vode žene nešto veći i iznosi 76,4 posto.
Dodatno 80,8 posto vlasnica obrta i 70,9 posto vlasnica d.o.o. smatra da će u skorijoj budućnosti biti primorane zatvoriti biznis.
Najveći dio ispitanika zapravo nije siguran da će biti u mogućnosti samostalno prebroditi krizu, dok 35,3 posto izričito smatra da će morati zatvoriti biznis ukoliko ne dobije adekvatnu podršku. Dodatno, 37 posto biznisa koje vode žene smatra da će morati zatvoriti biznis bez ukazane podrške.
- Mnoštvo je izazova pred preduzetnicima u BiH sa kojima se suočavaju u poslovanju za vrijeme COVID-19. Najveći procenat od 71,2 posto ispitanih ističe smanjenu ili potpuno obustavljenu potražnju za proizvodima i/ili uslugama zbog ograničenog ili obustavljenog poslovanja, te 63,1 posto ispitanih ističe kako ne može izmiri obaveze prema državi. Također, preko četvrtine biznisa ima problem sa naplatom i likvidnošću, dok je i značajan procenat onih koji već bilježe nedostatak obrtnih sredstava (23,1 posto).
Neki od anketiranih vlasnika biznisa također su istakli probleme poput troškova održavanja mašina koje zahtjevaju svakodnevno paljenje dok je rad obustavljen; nemogućnost uvoza sirovina i materijala potrebnih za rad; isticanje rokova robe; a posebni izazovi su i psihičke prirode i briga za zdravlje zaposlenika itd.
Najveći broj ispitanika, njih 42,9 posto procjenjuje da će ekonomske posljedice po njihovo poslovanje trajati do godinu dana, a dodatnih 31,1 posto smatra da će se posljedice osjetiti u narednih 6 mjeseci.
- Odlaganje isplate obaveza prema državi je opcija koju 62,9 posto ispitanika bira kao jedan od načina da u narednom periodu obezbijede kontinuitet poslovanja, dok će 51 posto vlasnika biznisa nastojati smanjiti sve troškove kako bi nastavili funkcionisati. Značajan procenat ispitanika, njih 40,1 posto planira se zadužiti kod banaka i mikrokreditnih institucija kao način da prevaziđu prepreke u poslovanju uzrokovane krizom COVID-19. Također, skoro svi ispitanici njih 95,6 posto su naveli da im je trenutno finansijski vid podrške najpotrebniji. Njih 56,9 posto ističe potrebu za oslobađanjem od poreza i doprinosa, 23,5 posto neophodnim smatra jednokratnu finansijsku podršku, a 13,8 posto moratorij na otplatu kredita i svih obaveza državi, navedeno je iz Fondacije 787.
Kako je anketa pokazala kada je u pitanju jednokratna finansijska podrška, 44,9 posto vlasnika biznisa smatra da bi im iznos do 5.000 eura objektivno bio potreban za prevazilaženje krizne situacije, od čega 420 biznisa (53,4%) kojih su vlasnice žene je u iznimnoj potrebi za ovim sredstvima. Čak 59,5 posto obrta bi iznos značajno manji od 5.000 eura pomoglo da ne prestanu sa radom.
- Kao prioritetne mjere koje institucije u BiH trebaju preduzeti kako bi doprinijele ekonomskoj revitalizaciji biznisa, 65 posto ispitanika ističe neophodnost poreskih olakšice, 60,9 posto navodi potrebu za ukidanjem parafiskalnih nameta i komunalnih taksi u narednih 6 mjeseci, 48,4 posto vlasnikaa biznisa traži jasne i transparentne kriterije kod odabira korisnika koji će dobiti poticaje na osnovu međunarodne pomoći BiH, a 35,1 posto ispitanika smatra da bi plaćanje PDV-a po naplati olakšali teške trenutke bh. biznisa u vremenu krize, poručeno je iz Fondacije koja je rezultate istraživanja dostavila svim relevantnim institucijama vlasti u BiH, te međunarodnim organizacijama i drugim bitnim akterima.