Razvoj strateškog partnerstva sa EU u oblasti održivih retkih sirovina

Bez autora
Jul 18 2024

Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Odluku o usvajanju Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i uputila je Skupštini Srbije na usvajanje.

Ovaj dokument biće ponuđen i Narodnoj skupštini Republike Srpske na usvajanje, kako bi se obezbedila njena puna primena u Republici Srbiji i Republici Srpskoj.

Deklaracija je prethodno proglašena na Svesrpskom saboru srpskog naroda Republike Srbije i Republike Srpske u Beogradu 8. juna 2024. godine.

Na sednici je usvojen Zaključak o utvrđivanju osnove za zaključivanje memoranduma o razumevanju između Republike Srbije i Evropske unije o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila, koji predviđa pet pravaca delovanja: o saradnji na industrijskom nivou, o saradnji u oblasti istraživanja i inovacija, o implementaciji visokih ekoloških, socijalnih i upravljačkih standarda i praksi, o mobilizaciji finansijskih i investicionih instrumenata prema standardima EU i o razvoju ljudskih resursa neophodnih za ostvarivanje svih segmenata ovog partnerstva.

Memorandum o razumevanju ima za cilj razvoj međusobno korisnog strateškog partnerstva u oblasti održivih retkih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila, istovremeno jačajući integraciju Srbije na jedinstveno tržište EU i dalje jačanje njenog ekonomskog, socijalnog i ekološkog približavanja EU.

Partnerstvo će doprineti dekarbonizaciji ekonomije u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Zelenom agendom za Zapadni Balkan, u cilju čistijeg transportnog i energetskog sektora, smanjenjem emisija CO2 i postizanjem zelene ekonomije i stvaranjem visokokvalitetnih radnih mesta.

Partnerstvo se zasniva na značajnom potencijalu sirovina Republike Srbije i njenom geografskom položaju u odnosu na EU i rezultiraće ekonomskim rastom Republike Srbije i doprineti poboljšanju položaja za pridruživanje EU.

Partnerstvo će ojačati i proširiti saradnju u oblastima klimatskih promena, održive energije, održivih materijala i novih tehnologija, na način koji će očuvati konkurentnost njihovih ekonomija i minimizirati uticaj na životnu sredinu.

Posebno, održivo proizvedene baterije, kao i stvaranje celokupnog lanca snabdevanja za električna vozila, biće ključni za dekarbonizaciju transportnog i energetskog sektora i smanjenje emisija CO2.

Partnerstvo će dodatno ojačati naše političke odnose i promovisati dugoročni ekonomski rast u Srbiji i EU i doprineti naporima Republike Srbije za pridruživanje EU.

Vlada je usvojila i Zaključak o usvajanju teksta Pisma o namerama o razvoju održivog, integrisanog i konkurentnog ekosistema e-mobilnosti u Republici Srbiji radi podrške njenom dugoročnom ekonomskom rastu i otvaranju visokokvalitetnih radnih mesta.

Potpisnice Pisma o namerama, pored Republike Srbije, su finansijske institucije i industrijska preduzeća.

Članovi Vlade usvojili su Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Savezne Republike Nemačke o Nemačkoj školi u Beogradu, imajući u vidu pozitivna iskustva dosadašnje saradnje.

U prilog potpisivanju ovog sporazuma govori činjenica da poznavanje jezika i kulture kod oba naroda može dati dragocen doprinos daljem učvršćivanju kulturnih veza dveju država.

Istovremeno, delatnost Nemačke škole u Beogradu doprineće produbljivanju tih veza i uzajamnom upoznavanju istorije i kulture Republike Srbije i Savezne Republike Hemačke.

Na sednici je usvojen Zaključak o obrazovanju Radne grupe za osnovno obrazovanje i vaspitanje i srednje obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje odraslih, imajući u vidu da je jedan od prioritetnih zadataka Vlade da stvori uslove za uvođenje obaveznosti završetka srednje škole.

Zadatak Radne grupe je, između ostalog, da na osnovu podataka sa terena sačini predloge za dalje unapređivanje sistema osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, uključujući mehanizme praćenja i kontrole uslova za obavljanje delatnosti, razmatranje metodologije i efikasnosti finansiranja ovih nivoa obrazovanja i vaspitanja, a sa posebnim fokusom na realizaciju isplata i nivoa zarada, zapošljavanja i nedostatka kadra i povećavanje infrastrukturnih kapaciteta.

Među zadacima Radne grupe je i praćenje i podrška unapređivanju kvaliteta ovih nivoa obrazovanja i vaspitanja uz podsticanje inovacija i kreativnosti, podrška digitalizaciji, praćenje i izveštavanje na osnovu podataka iz Jedinstvenog informacionog sistema prosvete (JISP) i drugo.

Vlada je usvojila i Zaključak o obrazovanju Radne grupe za predškolsko vaspitanje i obrazovanje čiji je zadatak, takođe, da sačini predloge za dalje unapređivanje ovog sistema.

Članovi Vlade usvojili su zaključke kojima se projekti izgradnje graničnih prelaza „Bogojevo” i „Bezdan” između Republike Srbije i Republike Hrvatske utvrđuju kao projekti od posebnog značaja za Republiku Srbiju, koji će doprinositi saobraćajnoj povezanosti naše sa drugim državama.

Postojeći međunarodni granični prelazi „Bogojevo“ i „Bezdan" izgrađeni su kao privremeno rešenje, a objekti su montažni kontejneri minimalnog kapaciteta za potrebe aktivnih korisnika - službe Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave carina i drugih korisnika.

Novi granični prelazi biće u funkciji linijsko-infrastrukturnog objekta i doprineće saobraćajnoj povezanosti Srbije i Hrvatske, kao i sa drugim državama Evropske unije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik