Crna Gora i Albanija, 27. februara na zajedničkoj sjednici vlada potpisaće niz sporazuma o saradnji u poljoprivredi, kapitalnim investicijama, turizmu, kulturi, nauci, sportu. To je najavio otpravnik poslova u Ambasadi Albanije Đorđe Janković.
Ističe takođe, da su zajedničke sjednice uobičajena praksa u diplomatiji. Ekonomski analitičar Mirza Mulešković ocjenjuje da su ovakvi sastanci dobri za uspostavljanje bolje saradnje u regionu, ali se nada da nijesu uvod za priključenje Crne Gore u Otvoreni Balkan.
Nakon više od četiri godine pauze opet se organizuje zajednička sjednica vlada Albanije i Crne Gore. Prethodna održana je 2018. i označila je početak saradnje dvije države kroz održavanje takvog skupa. Na sadašnjoj čiji domaćin će biti crnogorska vlada 27. februara pokrenuće se brojne teme, te potpisati bilateralni sporazumi. To je za Radio Crne Gore najavio otpravnik poslova u Ambasadi Albanije Đorđe Janković.
“Ovakav mehanizam, usuđujem se reći, često se primjenjuje u diplomatskoj praksi, jer prosto prijateljskim državama, omogućava da na jednom mjestu riješe veliki broj pitanja koja pripadaju različitim resorima, da otvore dijalog o brojnim temama od zajedničkog interesa i da, što je i možda najvažnije, potpišu niz bilateralnih sporazuma. I ove godine očekujemo potpisivanje niza akata o saradnji u oblasti poljoprivrede, kapitalnih investicija, unutrašnjih poslova, odbrane, turizma, zdravlja, socijalnog staranja, kulture, nauke, sporta..., “, naveo je Janković.
Crna Gora i Albanija, ističe sagovornik Radija CG, i do sada su uspostavile dobre odnose i saradnju.
“Sve se zasniva na principima prijateljstva i saradnje, na zajedničkim ciljevima u regionalnoj saradnji i evropskoj perspektivi, naravno savezništvu u NATO-u, pa smo uvjereni da će i ovogodišnja sjednica biti veoma uspješna i to na obostrano zadovoljstvo”, poručio je Janković.
Ovakvi sastanci, ocjenjuje ekonomski analitičar Mirza Mulešković, su dobri za jačanje regionalne saradnje država regiona. Nada se, međutim, da ovim činom Crna Gore ne preuzima obaveze, kako kaže, za inicijitavu “Otvoreni Balkan”.
”Mislim da u ovom trenutku, imajući u vidu cijelu situaciju, u regionu, takođe inicijativu koja je eksperimentalnog karaktera, koja nije definisana do kraja, koja nema kreirane jasne mehanizme upravljanja, negdje nadam se ne uvodi kroz potpisivanje ovakvih sporazuma u inicijativu Otvoreni Balkan.”, naveo je Mulešković.
Ukazuje Mulešković u komentaru za Radio
Crne Gore da su evropski parlamentarci usvojili rezoluciju kojom su
pokazali uzdržanost povodom te inicijative, jer nije, kako kaže,
usklađena sa pravilima EU
”Ja se nadam da ove sjednice sa
državama regionu nijesu uvod za Otvoreni Balkan, ali imajući u vidu da
se sastanci održavaju baš sa državama koje su dio inicijative, strah me
je da jeste, ali se nadam da griješim”, poručio je Mulešković.
Ranije, kako je najvaljeno, naredna regionalna sjednica biće održana sa vladom Sjeverne Makedonije.