Slovenija pogoršala transparentnost proračunskog procesa

Bez autora
Jun 03 2024

Slovenija je prošle godine zauzela 27. mjesto od 125 zemalja po transparentnosti proračunskog procesa, što u obzir uzima transparentnost, mogućnost sudjelovanja javnosti i kontrolu.

Procjene su se pogoršale u sve tri kategorije u usporedbi s 2021., prema Anketi o otvorenom proračunu International Budget Partnershipa.

Slovenija je prošle godine u kategoriji proračunske transparentnosti osvojila 64 od 100 bodova, a 2021. 66 bodova. U usporedbi sa zemljama šire regije, lani su bolje prošle Njemačka i Italija (76 bodova) te Hrvatska (67 bodova), a lošije Srbija (51 bod) i Mađarska (22 boda). Globalni prosjek dosegao je 45 bodova, dok je prosjek zemalja Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) dosegao 67 bodova, objavio je Transparency International Slovenia, koji je koordinirao istraživanje za Sloveniju.

Ova kategorija mjeri pristup javnosti informacijama o tome kako vlasti stječu i troše javna sredstva. Rezultat od 61 ili više bodova znači da je vjerojatnije da će zemlja objaviti dovoljno materijala za argumentiranu javnu raspravu o proračunu, objasnili su.

Preporuke za Sloveniju su da treba na vrijeme objaviti preliminarni proračun proračuna i poboljšati integritet proračuna građana uključivanjem nekih informacija, te da proces pripreme proračuna treba biti inkluzivniji, napisala je nevladina organizacija.

Država se najbolje pokazala u području vanjske kontrole izvršenja proračuna, gdje je dobila 78 od 100 bodova. Za zakonodavni nadzor dobio je 75 bodova, a za reviziju 83 boda, što prema Transparency Internationalu Slovenije govori o kvalitetnom radu parlamenta i Revizorskog suda. U odnosu na 2021. godinu, kada su dosegli 81 i 89 bodova, sniženo. U Sloveniji na ovom području djeluje i fiskalno vijeće, ali u istraživanju nisu obuhvaćeni pokazatelji neovisnih fiskalnih tijela. Globalni prosjek je za zakonodavne ili revizijska kontrola inače dosegla 45 ili. 62 boda.

Država je najlošije prošla u području sudjelovanja javnosti u procesu pripreme proračunskih dokumenata. U odnosu na prethodno istraživanje izgubila je dva boda, a lani je dobila devet od 100 bodova. Globalni prosjek dosegao je 15 bodova, OECD prosjek 24 boda. Primjerice, Njemačka i Hrvatska osvojile su 17 bodova, Italija 15 bodova. Kako bi se stanje popravilo, nevladina udruga je izradila nekoliko prijedloga za Ministarstvo financija, Sabor i Revizijski sud.

Istraživanje se temelji na upitniku koji je u svakoj zemlji ispunio neovisni proračunski promatrač, za Sloveniju Transparency International Slovenia - Društvo za integritet. Kako je rekla Maruša Babnik, glavna tajnica Transparency International Slovenije, Slovenija je prošle godine u kategoriji proračunske transparentnosti zabilježila najlošiji plasman do sada, jer je sa 74 boda u 2012. skočila na 64 boda u 2023. "Slovenija je ostvarila nešto lošiji plasman rezultat sa skromnim globalnim rastom", dodala je.

Kako primjećuju u Transparency Internationalu Slovenije, javni pristup građanskim proračunima alarmantno se smanjio prošle godine. "Prvi put od 2017., manji broj vlada stavio je na raspolaganje javnosti međuizvješća o izvršenju proračuna", napisali su, dodajući da je istraživanje također otkrilo da je zakonodavni nadzor nastavio opadati diljem svijeta nakon pandemije Covid-19.

“Nekoliko zemalja dokazuje da je napredak moguć ako postoji politička volja. Vlade mogu vratiti povjerenje javnosti u svoju sposobnost ispunjavanja svojih obveza ako otvore proračunski proces za značajno sudjelovanje. Nadamo se da će još više zemalja hrabro otvoriti svoj proračunski proces, omogućiti veće sudjelovanje javnosti i tako osigurati da vrijedna javna sredstva stignu do onih kojima su najpotrebnija“, rekao je David Robins, voditelj istraživanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik