Bajatović: Gas neće faliti ni domaćinstvima, niti industrijskim potrošačima

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da će Srbija imati dovoljno gasa tokom predstojeće zimske sezone za domaćinstva, ali i za industriju, pošto imamo uskladišteno ukupno oko 700 miliona kubika, plus skoro 400 miliona koje će kod nas imati Gasprom.

Bajatović je rekao za Tanjug i da, ukoliko dođe do drugog poskupljenja gasa ove godine, ono neće biti veće od 10 odsto bez obzira na uslove na tržištu.

"Ukupno u Banatskom dvoru ćemo imati 395 miliona kubika gasa za Srbiju, plus otprilike isto toliko će i Gasprom uskladistiti, što predstavlja priličnu bezbednost. U Mađarskoj ćemo uskladištiti nepunih 300 miliona kubika, a ako uspemo i nešto više", rekao je Bajatović.

Ističe da to predstavlja ozbiljnu energetsku bezbednost za našu zemlju.

"Što se tiče povlačenja gasa iz Mađarske, imamo punu fleksibilnost, tako smo dogovorili sa mađarskim partnerima. I ove sezone ćemo iz skladišta u Mađarskoj moći da povlačimo naš gas u danima kada nam to treba, do šest miliona kubika dnevno. S obzirom na to da iz Banatskog dvora možemo da povlačimo pet miliona kubika, to znači da mi za peglanje pikova imamo oko 11 miliona kubika, što je potpuno dovoljno", naveo je Bajatović.

Podseća da prema dugoročnom ugovoru sa Rusijom imamo zagarantovano šest miliona kubika dnevno.

"Možemo smatrati da ćemo svakog dana imati dovoljne količine gasa za sve potrošače. Procenjujemo da će ove godine ukupno biti potrošeno 2,86 mlrd kubika gasa, to jest od 1. oktobra ove do 1. oktobra sledeće godine", kazao je Bajatović.

Takođe, naveo je da su predsednik Vučić i Viktor Orban juče u Budimpešti dogovorili međusobnu solidarnost kada je reč o energetskoj bezbednosti i dodao da to i jesu principi EU.

"Vidimo da su evropska skladišta na nivou popunjenosti oko 90 odsto, što garantuje bezbednost da se neće smrznuti, ali ostaje pitanje koliko će biti gasa za industriju u Evropi. To su planovi koji će se razmatrati na nivou EU. Što se tiče Srbije, imaćemo puno snabdevanje i za sve industrijske potrošače. I u tom smislu su jasni dogovori Vučića i Orbana, kao i aranžman na osnovu dogovora Vucicća i Putina, koji idu u korist toga da Srbija može sebe smatrati čak i dugoročno, barem u naredne dve - tri godine, u smislu gasa energetski bezbednom zemljom", naglasio je on.

Poručio je da gasa neće faliti ni domaćinstvima, niti industrijskim potrošačima. Kada je reč o najavljenom drugom poskupljenju gasa ove godine, kaže da ono sigurno neće biti više od 10 odsto, šta god se dešavalo na tržištu gasa.
Napominje da je dobro da u skladištu postoje rezerve u slučaju da bude nekih vanrednih dešavanja u svetu.
I u tom smislu smo bezbedni, dodao je Bajatović.

Kaže da je cena sada, na osnovu dugoročnog ugovora koji imamo sa Rusijom oko 300 dolara za 1.000 metara kubnih. Bajatović je rekao da je kod nas cena gasa i dalje ispod tržišne.

"Mi smo zaštitili potrošače i industrijske i individualne, kako bi što manji bio udar na životni standard građana. Time smo zaštitili i industrijske potrošače i zadržali radna mesta u fabrikama koje troše gas", naveo je Bajatović za Tanjug.

Navodi da će Srbijagas u septembru obavestiti javnost koliko će tačno iznositi drugo poskupljenje gasa ove godine koje će, kako je rekao, verovatno biti od 1. novembra.

"Što znači da će plaćanje tog gasa biti suštinski od 1. januara ili eventulano u decembru. Videćemo šta pokazuje tekuća livkidnsot Srbijagasa", rekao je Bajatović.

Nema zakonskog osnova za obustavu radova na novom gasovodu kod Raške

Ne postoji ni jedan zakonski osnov na osnovu kojeg bi investitor JP Srbijagas obustavio radove na izgradnji gasovoda visokog pritiska Aleksandrovac - Tutin, zato što je još 2017. donet zakonski dokument, odnosno plan područja posebne namene, na osnovu koga je 2019. Uredbom Vlade Srbije proglašen javni interes i Srbijagas krenuo u eksproprijaciju, izjavio je danas generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, odgovarajući na optužbe koje je u nedelju na račun kompanije Milenijum tim, glavnog izvođača radova, izneo košarkaš Vladimir Štimac.

Bajatović je, reagujući na izjavu Štimca da Milenijum tim bespravno kopa posred njegove zemlje i stavlja cevi za gasovod, rekao da je Srbijagas investitor i da je sve u skladu sa Zakonom.

Najmanje od 2017. godine svi znaju tačno kroz koje parcele će proći gasovod, jer se proglašava koridor kroz koji on prolazi. Mi smo u skladu sa procenama veštaka izvršili eksproprijaciju, platili i svi su to sve znali. Niko se nije obratio Srbijagasu za bilo kakvo izmeštanje trase gasovoda zvanično do sada, rekao je Bajatović za Tanjug.

On je objasnio da bi radovi na gasovodu negde mogli da se pomere par metara levo ili par metara desno, ali da jednostavno nije moguće da se pomeraju iz koridora u kojem je planiran gasovod, a da se ne radi nova eksproprijacija i novi uslovi.

Time bi, kaže, osim odlaganja izgradnje gasovoda na godinu ili dve, bili oštećeni građani u najmanje pet opština koje se nalaze iza Kopaonika, a Srbijagas imao dodatne milionske troškove. On dodaje da je suština da neko ne poznaje zakonodavnu materiju u Srbiji i da Srbijagas ima nezvaničnu informaciju da su neke parcele kupljene nakon usvajanja svih tih planova i da su svi jako dobro znali da će tuda proći gasovod.

Možda im je neko obećao da će promeniti trasu gasovoda, ali takav zahtev prema Srbijagasu, ni usmeni ni pismeni, osim ovog što sam pročitao u sredstvima javnog informisanja, nije stigao. Mi tom zahtevu ne možemo da izađemo u susret, a da ne izgubimo mnogo vremena i dosta novca, rekao je Bajatović.

Mi ne radimo potpunu eksproprijaciju, mi ne kupujemo parcele, pa je neko oštećen, već mi radimo privremenu eksproprijaciju. Mi dobijamo pravo službenosti prolaza kad završimo, da bismo mogli da održavamo gasovod. Na vašu zemlju ulazimo do mere dok ne uradimo gasovod i dužni smo da sve kuda smo prošli vratimo u prvobitno stanje, objasnio je Bajatović.

Na optužbe Štimca, reagovala je i kompanija Milenijum tim, glavni izvođač radova na izgradnji razvodnog gasovoda visokog pritiska Aleksandrovac-Brus-Raška-Novi Pazar-Tutin, i naglasila da niko ne izvodi radove bespravno na pomenutoj zemlji, jer je, kako navode, pravo službenosti prolaza upisano u katastru i vodi se na JP Srbijagas u čije ime i za koga oni i izvode pomenute radove.

Parcele kroz koje gasovod treba da prođe pravosnažno su eksproprisane rešenjem koje je izdala Republika Srbija, Opština Raška, Odsek za urbanizam, Imovinski poslovi, broj 465-1935/20 dana 12.05.2023, a rešenje je postalo pravosnažno 05.06.2023., navodi se u saopštenju Milenijum tima i dodaje da je sve u skladu sa planskim dokumentom, zakonom, propisima i pozitivnim normama Republike Srbije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik